https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IPN przypomina: na 100 lat po odrodzeniu Polski było 50 lat wolności i 50 zniewolenia

Małgorzata Mrowiec
IPN w Krakowie zaprezentował w czwartek spot „1945. Nowe zniewolenie”
IPN w Krakowie zaprezentował w czwartek spot „1945. Nowe zniewolenie” Adam Wojnar
„1945. Nowe zniewolenie” - spot wideo o takim tytule przygotował Oddział IPN w Krakowie na rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do naszego miasta. W ramach działań edukacyjnych IPN powstała też aplikacja poświęcona Józefowi Ostafinowi, którego postać otwiera cykl Małopolscy Bohaterowie Niepodległości.

- Po odrodzeniu Polski sto lat temu mieliśmy tylko 50 lat niepodległości i 50 lat zniewolenia, które rozpoczęło się w roku 1939 atakiem Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę - mówił w czwartek dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w dniu rocznicy 18 stycznia 1945, kiedy to Armia Czerwona zajęła Kraków, zaprezentował spot wideo, z którym chce trafić do młodych ludzi.

Na YouTube o zniewoleniu

Dr Maciej Korkuć podkreślił, że rok 1945 w znacznym stopniu przekreślił nadzieje na to, że Polacy będą mogli na własnym terytorium cieszyć się wolnością, swobodą i rozwojem.

- Józef Stalin zbudował nową strukturę państwową, nowe państwo, które osadził na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej. W 1944 i 1945 roku Armia Czerwona stała się narzędziem ponownego zaboru niemal całej wschodniej połowy Polski i zniewolenia całej jej reszty. Pierwsze wolne wybory odbyły się na naszym terytorium dopiero w 1991 roku - przypominał historyk. Jak wyliczał, między rokiem 1939 a 1989 biegło 50 lat, kiedy Polacy nie mogli być ludźmi wolnymi i gospodarzami we własnym kraju.

Spot „1945. Nowe zniewolenie”, który można już oglądać na serwisie internetowym YouTube, jak też na profilu IPN w Krakowie na Facebooku, ma przypominać o tym doświadczeniu historycznym Polski, w tym o ofiarach systemu i okupacji sowieckiej.

Historia Józefa O.

Dostępna jest już również multimedialna aplikacja krakowskiego oddziału IPN stworzona na 80. rocznicę procesu i sądowego morderstwa Józefa Ostafina. Józef Ostafin to urodzony w Sułkowicach legionista, uczestnik III Powstania Śląskiego, odznaczony w II RP Krzyżem Niepodległości, zaś w czasie II wojny światowej żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego. Jest pierwszą z 12 postaci, których historie będą prezentowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, w całorocznym cyklu Małopolscy Bohaterowie Niepodległości.

- Każdy z nich coś symbolizuje. Józef Ostafin - dramat ludzi, którzy zaczęli walkę w 1914 roku i przez całe życie musieli zmagać się z sytuacją wymagającą walki i poświęcenia - wyjaśnia dr Maciej Zakrzewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Krakowie. - Wziął udział w dwóch wojnach, jako legionista i żołnierz AK, a ostatecznie został zamordowany przez komunistów.

Aplikację „Proces Józefa O.” każdy może pobrać na smartfon i - wykorzystując tzw. cardboard, czyli kartonowe gogle - przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, a dokładniej do celi, w której przetrzymywano Józefa Ostafina. Aplikacja ukazuje sylwetkę, historię procesu i ostatnie chwile bohatera, wykorzystując przy tym archiwalne zdjęcia i dokumenty. W ciągu dwóch tygodni ma być gotowa jej wersja w języku angielskim.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mał.
Przecież min. Błaszczak odkrył, że komunizm w Polsce zakończył się teraz jakoś...

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska