https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IX edycja Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. Górą znów projekty dzielnicowe

Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik / Polskapress
Smoczy szlak, więcej zieleni na placu Wolnica, wsparcie szkolenia młodych piłkarzy, ogród kontemplacyjny i sad na Kazimierzu, wybieg dla psów z Olszy i osiedla Oficerskiego itp. Te i inne projekty BO zostaną poddane pod głosowanie, które rozpocznie się 13 września.

Zapraszamy do zapoznania się z listą projektów, na które od 13 do 27 września będzie można głosować w ramach XI edycji budżetu obywatelskiego. Łącznie to 694 zadania, w tym 118 ogólnomiejskich i 574 dzielnicowe.

Na liście znalazły się m.in. Nowe chodniki na Kazimierzu, zazielenianie Starego Miasta, uzupełnienie smoczego Szlaku, 76 koszy na śmieci dla Dzielnicy II Grzegórzki, Aleja Beliny-Prażmowskiego pełna kwiatów, budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Grzegórzecka/Bobrowskiego, odratowanie Dworu na Prądniku Czerwonym, Budowa ogólnodostępnej fontanny na
Prądniku Białym czy stworzenie parku Rzecznego Białucha. Szczegóły Tutaj

W głosowaniu, które rozpocznie się 13 września, można oddać głos na sześć różnych projektów:

  • trzy o charakterze dzielnicowym
  • trzy o charakterze ogólnomiejskim.

Oceny projektu dokonuje głosujący. Najwyżej oceniony projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej oceniany – 1 punkt. Głosować będzie można elektronicznie, poprzez specjalną platformę internetową (która będzie udostępniona w trakcie trwania głosowania) lub w stacjonarnych punktach do głosowania. Lista tych punktów zostanie ogłoszona 30 sierpnia.

Odrzucone projekty

"Cieszy duża liczba zgłoszonych wniosków do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Niestety, nie wszystkie zgłoszone projekty są zgodne z regulaminem. Po rozpatrzeniu protestów przez Radę Budżetu Obywatelskiego, prezydent Krakowa przywrócił pod głosowanie 13 z 19 rekomendowanych zadań" - piszą urzędnicy.

W związku z pozostałymi zadaniami, Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, zaprosiła na spotkanie wnioskodawców, których projekty, pomimo złożonego protestu i rekomendacji rady, nie zostały przywrócone pod głosowanie. Są to zadania, o których ze względu na ich potencjał i celowość, warto dyskutować.

– Mieszkańcy są najbliżej miasta, swojego osiedla czy dzielnicy. To oni często jako pierwsi zauważają, co dobrze działa, a co warto zmienić. Niestety, niektóre pomysły wykraczają poza ramy budżetu obywatelskiego. Jednakże część z nich jest warta uwagi i potrzebna mieszkańcom. Dlatego dziś spotkam się z ich wnioskodawcami, by porozmawiać, czy i w jakim zakresie można je zrealizować, wykorzystując do tego inne narzędzia, którymi dysponuje miasto – zapowiedziała Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska