https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

J. Stuhr: czasem się młodych boję

Jerzy Stuhr
fot. Marcin Makówka
Walka jest, bo jest sprawą naturalną, natomiast miejsce jej ujawnienia się i sposób na pewno jest inny. Dawne zmagania literackie wyglądają przy naszej rzeczywistości delikatnie i niewinnie. A literatura nie ma dziś w sobie siły tworzenia i reprezentowania opinii.

Ba, nawet kino tej siły nie ma! Tym bardziej że forma i zawartość pokoleniowych dyskusji bywa dzisiaj nieprzewidywalna. Dla mnie wyrazem walki pokoleniowej była afera ACTA. Ujawniła niespodziewaną gwałtowność i gigantyczne wyjście poza odmienności związane z wiekiem. Uświadomiłem sobie, że czasem się młodych boję - tak bezwzględnie egzekwują prawo, gdy dotyczy ich wolności. Ale nie widzą prawa innych do swojej własności. Mój strach bierze się stąd, że ci młodzi są pokoleniem wychowanym w bezprawiu i przy całkowitym i świadomym odrzuceniu autorytetów.

To jest pokolenie, które jako dzieci siedziało na ramionach swoich ojców, gdy oni pomidorami walili w dyrektora mówiącego, że szkołę trzeba zlikwidować. Te dzieci widziały w telewizji dyrektorów wywożonych na taczkach. Te dzieci szły z ojcem kupować lewe płyty. To pokolenie, które ustala prawo podług własnych norm. I śmieje się z nieudolnego egzekwowania prawa przez ich rodziców.

Jako pedagodzy wiemy, jakie moralne spustoszenie w duszach młodzieży może przynieść deprawacja pedagogów. I trudno młodych winić za nonszalancję dorosłych. Co najwyżej - przeraża, że ta nonszalancja stworzyła aż taką bezwzględność reakcji. Gdy patrzyłem na ministra Zdrojewskiego, który chodził jak "zbity pies", to wiedziałem, że skuteczna reakcja jest niemożliwa, bo my tej techniki nie mamy we krwi wskutek różnicy pokolenia. Młodzi, którzy się niczym nie interesują, żadną polityką, nagle poczuli, że ktoś wszedł na ich własność i dlatego zareagowali.

Czytam książkę Sławomira Kopera "Afery II Rzeczpospolitej". Tamta Polska była tak rozregulowana prawnie, że Gorgonową w 1930 r. sądzono podług prawa austriackiego. W każdym zaborze było inne prawo. Więc, jak cały system był tak rozregulowany, to pewne siłowe rozwiązania inaczej w tym świetle wyglądają. Nie wolno przykładać np. miar II Rzeczpospolitej do współczesności, jak chcą niektórzy. Tam było wszystko bardziej prymitywne, brutalne. I o tym też trzeba pamiętać na marginesie "walki pokoleń".

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nee
.."Mój strach bierze się stąd, że ci młodzi są pokoleniem wychowanym w bezprawiu i przy całkowitym i świadomym odrzuceniu autorytetów. "
Zapomniał pan o rewitalizacji wódy i prochów. Pięknie skomercjalizowany nałóg podany na nowo. Kto nie pije i nie ćpa jest nee.
Trzeba pić i ćpać dużo wszędzie i o każdej godzinie. To rodzice zapewniają kontynuowanie nałogu, zawsze bawiła mnie konieczność uczestniczenia pierwszaków z LO w półmetku? Kto organizuje w Krakowie półmetki? szkoły? nee... żałosny komercjalizm.
Z
ZN
do nauczyciela:
Żadna praca nie hańbi !!wole swoje 10€.godz netto niz posadke nauczyciela za 2200brutto/m-c.
I wiesz,ja si.e nie pytam co mogę dać Ojczyźnie.Ja sie pytam co Ojczyzna moze dać mi!!
Pozdrawiam
ZN.niedaleko Amsterdam`u
n
nauczyciel.
Ma Pan zapewne racje, kiedy pisze Pan o brutalnosci II RP, bo przeciez to w II RP dzialal polski oboz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, ale zapomnial Pan wziac pod uwage tego, ze tamto pokolenie Polakow bronilo Polski, kiedy zostala zaatakowana przez III Rzesze, ZSRR i Slowacje. Dzisiejsze mlode pokolenie Polakow nie potrafi nie tylko militarnie bronic Polski, ale nawet cierpliwie dla Polski pracowac. Dzisiejszemu mlodemu pokoleniu Polakow wystarczy dac zarobic o piec zlotych wiecej na godzine, a juz porzuca Polske i pedzi na Zachod, aby tam stawac przy zmywakach, karmic rogacizne i nierogacizne, czyscic obory i na nocnych zmianach wykonywac najbardziej prymitywne prace - mieszkajac jak swinie po kilkudziesieciu w jednym mieszkaniu. To tez jest wynik upadku tradycyjnych autorytetow w Polsce, do ktorego doprowadzila pijana polityczna poprawnoscia polska klasa polityczna. I to byloby na tyle.
J
Ja
"ustala prawo podług własnych norm" , podług czyli według ?
p
polak mały
Pan Jerzy jest zdumiony ,iż:
"W każdym zaborze było inne prawo. "
koniec cytatu
A jak miało być?

A jak jest u nas?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska