Jacek Majchrowski pozwie Mateusza Morawieckiego w trybie wyborczym? Chodzi o wypowiedź premiera o smogu

Piotr OgórekZaktualizowano 
Mateusz Morawiecki w Krakowie
Mateusz Morawiecki w Krakowie Aneta Zurek / Polska Press
Na niedzielnej konwencji wyborczej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że władze Krakowa "nie zrobiły nic lub prawie nic" w walce o czyste powietrze. Władze Krakowa odpowiedziały publikując komunikat, co udało się osiągnąć miastu w tej sprawie. Nieoficjalnie dowiadujemy się, rozpatrywane są możliwe kroki prawne, w tym pozew w trybie wyborczym.

Podczas niedzielnej konwencji wyborczej PiS w Małopolsce, premier Mateusz Morawiecki pojawił się m.in. w Skawinie i Krakowie. W stolicy województwa zachwalał kandydaturę Małgorzaty Wassermann, która walczy o fotel prezydent miasta. Przekonywał, że mieszkańcy powinni poprzeć Małgorzatę Wassermann, bo to gwarantuje skuteczną walkę ze smogiem. Czego jego zdaniem poprzednicy nie robili.

- Musimy pokazać w Krakowie to, co pokazaliśmy na poziomie rządu, gdzie w ciągu dziewięciu miesięcy wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów i ustawę o jakości paliw. Ruszyliśmy realnie, już z pierwszym domem, z ustawą o termomodernizacji domów jednorodzinnych w całej Polsce - wyliczał Morawiecki.

Dalej podkreślił, że dzięki temu Małgorzata Wassermann niesie ze sobą wielki ładunek wiarygodności. - Drodzy mieszkańcy Krakowa. Z panią Małgorzatą Wassermann jako prezydent będziemy w stanie dużo szybciej (działać - red), niż ta niemoc, którą w wyroku z 22 lutego tego roku Trybunał Sprawiedliwości - a odnosił się do lat 2008-2015, określił jako brak polityki na rzecz czystego powietrza. Poprzednicy, w tym ci którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic (w zakresie poprawy jakości powietrza - red.) - mówił premier Morawiecki.

Następnie zaznaczył, że Małgorzata Wassermann ma wiele rozwiązań, które zmienią powietrze miasta. - Krakowskie powietrze będzie bardziej czystsze, my będziemy zdrowsi, a w naszych portfelach będzie więcej środków, bo dzięki termomodernizacji będzie mniejsza potrzeba wydawania pieniędzy na gaz, węgiel czy inne paliwo - mówił premier.

Na powyższe słowa zareagowały władze Krakowa, które wydały komunikat, w którym zaznaczają, co miasto zrobiło w walce ze smogiem w ciągu ostatnich lat. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że rozpatrywany jest pozew w trybie wyborczym przeciwko premierowi.

Co miasto zrobiło w walce ze smogiem

  • Dotacje na likwidację pieców opalanych paliwem stałym, w tym, w szczególności węglem (PONE – Program Ograniczania Niskiej Emisji). W latach 2012-2018 zlikwidowano ok. 22,5 tys. pieców węglowych. Oznacza to, że na terenie miasta do usunięcia w 2019 r. pozostanie ok. 4 tys. palenisk. Na ten cel wydatki poniesione tylko w tej kadencji przekroczą 200 mln zł. Planowane wydatki na 2019 r. to ok. 100 mln zł (PONE, OZE, ZIT). Tylko w 2017 r. środki finansowe zaangażowane w ramach PONE przekroczyły ponad trzykrotnie wydatki łączne Poznania, Łodzi, Katowic i Wrocławia.
  • Ponadto, MPEC w ramach PONE, w latach 2014-2017 wybudował 59,2 km sieci ciepłowniczych. Tylko w 2018 r. powstanie jeszcze dodatkowych 20 km sieci, co łącznie da 80 km nowych sieci ciepłowniczych.
  • Program osłonowy dopłat do rachunków za ogrzewanie ekologiczne (LPO). Miasto wspiera osoby, które wymieniły piece na ogrzewanie proekologiczne, zwracając różnicę w rachunkach. W ramach LPO w latach 2014-2018 miasto udzieliło świadczeń na kwotę blisko 5,9 mln zł.
  • Kontrola spalania odpadów, realizowany przez Straż Miejską. Od 2015 do 2018 r. funkcjonariusze przeprowadzili ponad 20 tys. kontroli pieców i kotłów węglowych pod kątem spalania odpadów. Nałożono blisko 650 mandatów karnych na kwotę 82,3 tys. zł, ponadto pouczono blisko 450 osób.
  • Wymiany starego taboru autobusowego na zeroemisyjny. W latach 2015-2018 Miasto zakupiło 349 sztuk nowoczesnych autobusów przekraczających wartość 431 mln zł.
  • Pilotażowy program termomodernizacji budynków (od 2018 r.). Aktualnie trwa realizacja. W 2018 r. kwota przeznaczona na jego realizację to 1 mln zł. Maksymalna łączna wysokość dotacji to 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 50 tys. zł). Beneficjentami programu mogą zostać osoby, w przypadku których dochód gospodarstwa domowego wynosi do 250 proc. kryterium dochodowego w oparciu o ustawę o pomocy społecznej. Wstępny plan na 2019 r. zakłada wydatkowanie 15 mln zł na ten cel.
  • Zakup 5 nowych stacji monitoringu jakości powietrza, działających w ramach państwowego monitoringu środowiska – aktualnie Kraków jest w Polsce liderem pod względem liczby stacji monitorujących jakość powietrza
  • Współpraca z Policją przy realizacji kontroli jakości spalin pojazdów.
  • Wprowadzenie systemu bezpłatnej komunikacji w dniach z ponadnormatywnymi przekroczeniami stężeń pyłów w atmosferze (jako pierwsze miasto w Polsce).
  • Współpraca z gminami ościennymi w ramach stowarzyszenia Metropolia Krakowska, chcąc wesprzeć wysiłki sąsiednich gmin, na rzecz likwidacji ponad 40 tys. starych palenisk węglowych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

q
qwert67

Najwyższy czas na młodego prezydenta i energią, a nie partyjnych dziadków

A
Andrzej,

Pan Majchrowski nic nie zrobił dla poprawy jakości powietrza w Krakowie?
Może radni Krakowa się pochwalą co zrobili dla poprawy jakości powietrza w swoim mieście, zmienili plan zabudowy terenu u zbiegu ulicy Dobrego Pasterza i al. Bora-Komorowskiego, to właśnie tędy biegnie jeden z korytarzy przewietrzania Krakowa, dlaczego to zrobili ? oczywiście za pośrednictwem Włodzimierza Pietrusa (PiS) po naciskiem - kogo? kościoła, niech ludzie się duszą, chorują, umierają, najważniejsze jest zbudowanie przez nich bloków, co oni mają do budowania? , niech się zajmą tym czym powinni , oczywiście znowu dla kasy , nawet kosztem zdrowia ludzi, stale jest im za mało

P
Paweł H.

Oglądając relację z konwencji PIS w Krakowie, a szczególnie miny prezesa i reszty polityków po "porywającym" wystąpieniu Wassermann, można śmiało stwierdzić, że nie wierzą w wygraną w Krakowie. Kandydatka również nie tryska entuzjazmem, snuje obietnice bez pokrycia, bo gwarancje rządowe na metro to dostał Patryk Jaki w Warszawie, a o Krakowie cisza. W sprawie smogu "ściemnia", bo Kraków jest liderem w Polsce, co nawet padło w trakcie debaty kandydatów w Warszawie. A tekst: "nie pozwolę wyciąć ani jednego drzewa", to już czysta egzaltacja i brak realnego oglądu rzeczywistości.
Śmieszne były zapewnienia prezesa, że Wassermann ma "to", żeby rządzić w Krakowie. Chyba po raz pierwszy ten tak wytrawny mówca był bezsilny w promowaniu kandydatki, która nie posiada ani kompetencji, ani doświadczenia, ani charyzmy, ani nawet lokalnego zaplecza politycznego we własnej partii.
Trudno się mu zresztą dziwić, bo kandydatura Wassermann należy do kategorii "celebryckich". Ma znane nazwisko, pokazała się dobrze w trakcie prac komisji sejmowej, ale nic poza tym. Żadnego doświadczenia w zarządzaniu, gospodarce finansami, kierowaniem zasobami ludzkimi, organizacji pracy, ....
A Morawiecki z "królową", to jechał już po bandzie na całego.

n
niezadowolony

Nie można JM zapomnieć KOTERBY, TAJSTERA panoszących się DEWELOPERÓW ale obiektywnie przez lata swojego urzędowania bardzo rozwinął miasto. I niestety (mimo że nie przepadam za JM, z powodów podanych powyżej) NIKT z kontrkandydatów nie może się nim równać. Jakie doświadczenie mają Gibała i Wesserman ? ZEROWE. Czym zarządzali że rwą się do zarządzania miastem ? Co osiągnęli ? i gdzie by zaszli gdyby nie rodzice ?

k
komputerek

Czy już ktoś wieży to co mówi PINOKIO Morawiecki,bez przerwy ino mąci wodę ludziom i bez przerwy ino kłamie,jak on się nie wstydzi tych kłamstw.Najwyższy czas pozbyć się tego kłamcę.

Z
Zdegustowany

O ile się nie mylę to środki na walkę ze smogiem w Krakowie, rząd Pis-u przekazał dla ojca inwestora niejakiego Tadeusza Rydzyka. To już szczyt hipokryzji by po takim skrojeniem Krakowa przyjechać i pi.pszyć o pomocy. Lud pisowski pewnie w to uwierzy, jak w zamach smoleński. Ten typ tak ma.

J
Jacek z Sosnowca70

Jackowi trzeba podziękować. Jedynym kandydatem, który ma sensowny plan na ochronę powietrza i od lat walczy z zabudową korytarzy przewietrzania, organizuje petycje, rozdaje rośliny antysmogowe czy robi warsztaty szycia maseczek - jest Łukasz Gibała. A to, że nie ma zaplecza politycznego, tylko miejskich aktywistów - działa moim zdaniem tylko na jego plus

a
a cygarami smrodzi

czas na wymiane ekipy !

G
Gość

Niestety, pan Prof. Jacek Majchrowski lubi się chwalić tym, co zrobił (i nieraz też tym, czego nie zrobił), ale nie chce się przyznać do niszczycielskiej działalności, polegającej na totalnym zabudowaniu miasta (zabetonowaniu). Kraków leży w niecce, więc jest bardziej narażony na smog od innych dużych miast, a zabetonowanie miasta to pozbawienie go terenów zielonych, które są filtrami powietrza i płucami miasta (nie musi to być park - także zieleń dzika filtruje powietrze i zapewnia miastu tlen). przez to betonowanie Kraków się kiedyś udusi. Miasto nie ma warunków ku temu, by bez końca rosnąć, a do włodarzy to jakoś nie dociera (utożsamiają rozwój z rozrostem, chociaż rzeczowniki rozwój i rozrost nie są synonimami). Kraków musi przestać rosnąć i tak naprawdę odpowiednia liczba ludności miasta, przy której życie jest komfortowe to pół miliona.

c
chuck norris

zatem nic dziwnego, że premier też id...a

b
b3

Odklejenie od rzeczywistości leve Jacek. Jak to mówił? "Myśmy problem smogu PRAKTYCZNIE rozwiązali". Byle do wyborów!

x
x

To bardzo realistyczne stwierdzenie !!!. Tego "problemu" nie da się "przegadać", tutaj trzeba "coś" robić !!!. Dotychczas było (na ten temat) jedynie "mnóstwo" gadu-gadu, tylko !
Zalecana jest (więc) wstrzemięźliwość (w trybie wyborczym) !!!.

K
Krakowianin

Na walkę ze smogiem potrzebne są pieniądze, a te PiS dał Rydzykowi

r
retall

Szef rządu pis znowu kłamie.
Łatwo sprawdzić, że gdy miasto wprowadzało uchwałę antysmogową (zakaz palenia węglem w Krakowie), to właśnie radni pis byli przeciwko niej, twierdząc że walka ze smogiem to tak naprawdę walka z polskim górnictwem.

Liczę, że Mateusz znowu będzie musiał przepraszać za swe kłamstwa
tym razem już jako recydywista
(kilka dni temu przepraszał za to, że skłamał gdy opowiadał że za PO nie budowano w Polsce dróg)

ś
św.NH

Tyle smogu w całym mieście, a tu cud! Napisali w Adolf gazecie, że smog z gaci Majchi gang Gibel znikł! Promenady czystego absurdu szulerni PZPR i KO

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3