Ciężka muzyka rockowa już u zarania swych dziejów spotkała się z wyjątkowo dobrym odbiorem w USA. To tam brytyjskie zespoły Led Zeppelin i Black Sabbath grały na początku lat 70. swoje pierwsze stadionowe koncerty. Nic więc dziwnego, że Amerykanie dorobili się szybko pierwszych własnych gwiazd hard rocka – zespołów Kiss czy Van Halen. I to one przez długi czas wyznaczały drogi rozwoju tej muzyki za oceanem.
Fanami tych grup byli bracia Abbott – Darrell Dimebag i Vinnie Paul. Choć wychowali się w domu pełnym muzyki country, ponieważ ich ojciec był producentem tego gatunku, sami już jako dzieciaki zakochali się w hard rocku. Chcąc naśladować swych idoli, nauczyli się grać na instrumentach – pierwszy na gitarze, a drugi na perkusji. Idąc tym tropem założyli w 1981 roku zespół Pantera, który początkowo wykonywał melodyjny hard rock z elementami glamu. Taką muzykę nosiły trzy pierwsze płyty grupy, które muzycy wydali własnym nakładem.
Pierwszą poważną zmianą w muzyce Pantery było dołączenie do składu nowego wokalisty. Phil Anselmo nie pochodził z dobrego domu: jego ojciec był alkoholikiem, który zafundował swym dzieciom trudne dzieciństwo. Nic więc dziwnego, że młody Phil torował sobie drogę przez życie pięściami. Lubił przemoc, do tego wcześnie sięgnął po alkohol i narkotyki. Miał jednak głos jak dzwon – dlatego bracia Abbott zaprosili go do śpiewania w Panterze.
W międzyczasie hard rock zamienił się w metal z jego wszelkimi podgatunkami. To oznaczało, że muzyka stała się bardziej ciężka, mroczna i agresywna. Tak grały thrash metalowe formacje z USA, jak Metallica, Slayer i Megadeth, ale też brytyjskie zespoły Venom czy Motorhead. To zainspirowało również Panterę do zaostrzenia brzmienia. Efektem tego stała się płyta „Cowboys From Hell” z 1990 roku, na której muzycy formacji wymyślili własny styl – groove metal. Była to bardzo rytmiczna muzyka, skoncentrowana na prostych i siarczystych riffach gitary, wspartych hipnotycznym pulsem bębnów i basu oraz zachrypłym głosem wokalisty. Album szalenie się spodobał młodym ludziom na całym świecie i uczynił z Pantery międzynarodową gwiazdę.

Jeszcze bardziej agresywną muzykę przyniosły kolejne płyty Pantery – „Vulgar Display Of Power” z 1992 roku (ze słynną okładką ze zdjęciem ciosu między oczy) i „Far Beyond Driven” z 1994 roku. Anselmo tak szalał na promujących je koncertach, że w wyniku skoku ze sceny w widownię podczas jednego z nich, uszkodził sobie kręgosłup. Bał się jednak poddać operacji i pod pretekstem uśmierzania bólu, sięgnął po heroinę. Na skutki jej zażywania nie trzeba było długo czekać: W 1996 roku po koncercie przedawkował narkotyk i przez pięć minut nie oddychał. Życie uratowało mu, że wśród fanów był sanitariusz, który przywrócił mu pracę serca.
Z biegiem lat wokalista oddalił się od reszty kolegów i zaczął grać ze swoimi własnymi zespołami – najpierw z Down, potem z Superjoint Ritual. W efekcie w 2002 roku Pantera zakończyła działalność. Bracia Abbott założyli również inną grupę – Damageplan. Podczas jej koncertu w Columbus w 2004 roku na scenę wdarł się szaleniec i zastrzelił Dimebaga oraz trzy inne osoby. Vinnie Paul nie mógł przeboleć starty brata i choć grał w zespole Hellyeah, zmarł na serce w 2018 roku.
W 2023 roku ku uciesze fanów Pantera powróciła na scenę za sprawą Phila Anselmo. W nowym składzie formacji pojawił się jej dawny basista Rex Brown oraz dwaj nowi muzycy – gitarzysta Zakk Wylde z Black Label Society i Charlie Benante z Anthrax. Koncerty muzyków spotkały się z ogromnym entuzjazmem fanów i mediów. W styczniu 2025 roku Pantera rozpoczęła swe obecne europejskie tournee, w ramach którego 4 lutego wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie. Bilety są dostępne na stronie organizatora koncertu – www.livenation.pl.
Pantera jest uznawana za jednej z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych zespołów w historii metalu. Zespół sprzedał 20 milionów płyt na całym świecie, otrzymał cztery nominacje do nagrody Grammy i wyprzedał areny na całym globie.