FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów - polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie - poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji - mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.
„Darmowy listopad” to akcja, która trwa od 2012 roku, ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców, w tym roku, ze względu na okoliczności, darmowe zwiedzanie Wawelu odbędzie się online. Muzealnicy przygotowali w ramach listopadowych wydarzeń atrakcyjny program, w którym udostępnione zostały dla zwiedzających elementy kolekcji ze zbiorów muzeum oraz program edukacyjny dla różnych grup wiekowych.
Korzystając z możliwości wirtualnych spacerów można zwiedzić także inne rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.
W ramach tegorocznego programu „Darmowy listopad” muzealnicy zapraszają na wirtualne zwiedzanie „Królewskie skarby znane i nieznane - odkryjmy razem”. Spacery odbywać się będą w kolejnych dniach po Zamku Królewskim w Warszawie (6.11), Łazienkach Królewskich (9.11), Muzeum zamkowym w Malborku (13.11), Wawelu (16.11) oraz Zamku Królewskim w Sandomierzu (23.11). Po Wawelskim Wzgórzu oprowadzi zwiedzających dr Beata Kopka-Kwiatkowska pokazując rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościoła św. Gereona oraz ekspozycję „Wawel Zaginiony”. Gościem specjalnym spacerów będzie Małgorzata Kożuchowska.
Programowi towarzyszą webinaria „Tu dzieje się historia”. Podczas pięciu spotkań muzealnicy opowiedzą o zbiorach zgromadzonych w królewskich rezydencjach. Będą to: ”Wizyty królewskie na Zamku w Malborku” (12.11), „Klejnoty i koronki> Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich” (19.11), „Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” (26.11), „Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej)” (27.11) oraz „Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.)” z Zamku Królewskiego w Warszawie (30.11).
Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi także 120 wirtualnych lekcji muzealnych stworzonych dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie. Konieczne jest zgłoszenie poprzez stronę internetową wawelskiego muzeum.
Jak podkreślają muzealnicy, zwiedzanie online ma swoje zalety – można powiększyć interesujący nas zabytek lub jego fragment, wrócić, obejrzeć dokładnej co często nie jest możliwe podczas tradycyjnego zwiedzania. Jednak podczas wirtualnych spacerów nie da się zanurzyć w atmosferze przeszłości, dlatego wirtualne zwiedzanie jest tylko pierwszym krokiem poprzedzającym realne zwiedzanie zabytków.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
