Stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia z kioskami profilaktycznymi są kolejnym elementem działań prozdrowotnych Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Powstały one we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ pod koniec ubiegłego roku.

W Małopolsce takie stanowisko ma swoje miejsce w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie. Dzięki niemu wizyta w małopolskim NFZ to nie tylko okazja, żeby szybko i sprawnie załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy pobytem w sanatorium, ale również szansa, by zadbać o zdrowie, porozmawiać o codziennych nawykach i wprowadzić zdrowe zmiany.
Przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia pracuje profesjonalny doradca, który podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary medyczne w samoobsługowym kiosku profilaktycznym. Profesjonalny kiosk zapewnia prywatność i bezpieczeństwo wszystkim osobom, które zdecydują się z niego skorzystać. Po każdej wizycie jest dezynfekowany.
W kiosku można zmierzyć:
- ciśnienie tętnicze krwi,
- wzrost,
- masę ciała i jego skład.
Na podstawie pomiarów system określi również BMI, czyli indeks masy ciała.

Kontroluj wagę i ciśnienie
Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko groźnych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie.
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do m.in.:
- chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii),
- udaru mózgu,
- chorób nerek,
- retinopatii.
Tylko w Małopolsce z powodu nadciśnienia tętniczego leczy się około 400 tys. pacjentów. Kolejne setki jeszcze nie wiedzą o rozwijającej się w ukryciu chorobie.
Na otyłość cierpi co czwarty dorosły Polak, a Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat będzie mierzyć się z nią 30 proc. mieszkańców naszego kraju.
Rośnie także liczba osób trafiających pod opiekę lekarzy z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.
Indeks masy ciała, czyli BMI, który możesz określić w kiosku profilaktycznym, jest istotny, by oszacować zagrożenie nadwagą i otyłością oraz chorobami z nimi związanymi. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.
Zmień dietę z Narodowym Funduszem Zdrowia
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu.
Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia programach profilaktycznych, podpowiedzą jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus” czy ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą bezpłatnego portalu internetowego diety.nfz.gov.pl
Rozmowę z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz pomiary w kiosku profilaktycznym możesz umówić wcześniej za pośrednictwem strony internetowej małopolskiego NFZ rejestracja.nfz-krakow.pl lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Punkt jest czynny w godzinach 9-12.30 i 13-15.30.

