W związku z planami budowy mieszkań społecznych na wynajem na terenie gminy Kraków, Tomasz Leśniach radny Nowej Lewicy zwrócił się do prezydenta Krakowa z wnioskiem o przeprowadzenie analizy finansowo-ekonomicznej i prawnej dotyczącej powołania własnej, miejskiej spółki SIM.
Mieszkania społeczne na wynajem to oferta skierowana przede wszystkim dla osób średnio zamożnych, z tzw. luki czynszowej, czyli gospodarstw domowych, które nie mają zdolności kredytowej, umożliwiającej zakup mieszkania, ale też ze względu na zbyt wysokie dochody nie mają szans na mieszkanie komunalne.
- Obecnie Kraków jest jedynie mniejszościowym udziałowcem - jednym z 12 - spółki KZN SIM Ziemia Krakowska. Z doświadczeń innych, dużych gmin, wynika natomiast, że najskuteczniejszym narzędziem realizacji budownictwa społecznego są spółki, które są w 100 procentach własnością poszczególnych gmin. Przykładowo Szczecin, Wrocław, Poznań, Warszawa i Gdańsk posiadają własne Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które mają w swoim zasobie między 3 a 5 tysięcy mieszkań miejskich - wylicza radny Tomasz Leśniak.
W odpowiedzi na jego interpelację wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur poinformował, że Biuro Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Krakowa podjęło czynności zmierzające do pozyskania analizy dotyczącej powołania przez miasto Kraków własnej spółki SIM.
Wnioskują o przekazanie pod mieszkania terenów kolejowych i wojskowych
Pomysły na rozwój mieszkalnictwa mają także radni z klubu Kraków dla Mieszkańców. Przygotowali rezolucję w sprawie przekazania samorządom gruntów celem realizacji polityki mieszkaniowej Rzeczypospolitej Polskiej.
"Krakowskie doświadczenia realizacji państwowej polityki mieszkaniowej pozostawiają wiele do życzenia. Nieudane próby realizacji inwestycji budownictwa społecznego na terenie naszego miasta przez Polski Fundusz Rozwoju wskazują, iż opieranie całego
procesu na strukturze centralnej niesie za sobą wiele wyzwań. Ponadto brak gruntów w zasobach gminy przeznaczonych na budownictwo społeczne jest najważniejszą przeszkodą w aktywnej roli samorządu w tym aspekcie działalności władz lokalnych" - zaznaczyli w projekcie rezolucji radni z klubu Kraków dla Mieszkańców.
Zwrócili też uwagę, że we władaniu Skarbu Państwa i wszelkich zależnych od władzy centralnej i wojewódzkiej podmiotów publicznych i ich spółek zależnych znajduje się duży potencjał gruntów budowlanych lub takich, które takowymi mogłyby się stać.
"Wymienić należy tereny kolejowe i powojskowe, które nie są wykorzystywane, a mogłyby być w uzasadnionych przypadkach przeznaczone pod budownictwo społeczne. Krajowy Zasób Nieruchomości, czy też inne podmioty publiczne, które dysponują gruntem na terenach miejskich winny być zobligowane do wejścia w dialog z władzami samorządowymi, by w ten sposób umożliwić im aktywną rolę na rynku mieszkaniowym" - zapisali radni w projekcie rezolucji.
Ich zdaniem odpowiednim rozwiązaniem byłoby przekazanie lub wpisanie prawa pierwokupu tego typu nieruchomości na rzecz
lokalnych samorządów, by władze gmin mogły samodzielnie decydować o zamiarze pozyskania nieruchomości gruntowych.
"Równie istotnym jest możliwość bezpłatnego odstąpienia lub zastosowania bonifikaty od zakupu gruntów na rzecz samorządów, które chcą prowadzić aktywny program mieszkaniowy. Podjęcie szerokiego dialogu w zakresie proponowanych rozwiązań jest kluczowe dla zmniejszenia presji na wzrost cen mieszkań w Polsce" - dodali radni z klubu Kraków dla Mieszkańców.
Proponują mieszkania dla seniorów z podstawową infrastrukturą dla ochrony zdrowia
Radni z klubu Kraków dla Mieszkańców opracowali też projekt uchwały w sprawie kierunków działania dla prezydenta Krakowa dotyczących pilotażowego programu budowy mieszkań dla seniorów.
"Tego typu rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych krajach, a nawet w innych miastach w Polsce. Przykładem może być program „Mieszkanie dla Seniora" realizowany przez miasto Poznań we współpracy z Poznańskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Lokale mieszkalne oferowane w ramach tego programu są częścią zasobu wspomnianej spółki,
natomiast miasto Poznań pokrywa część kosztów ich budowy" - napisali radni w uzasadnieniu projektu uchwały.
Zawarli w nim zalecenia, takie jak m.in. to, by realizacja pilotażowego programu budowy budynku lub budynków dla seniorów odbyła się w wyznaczonym przez prezydenta Krakowa miejscu, a powstałe w jego ramach obiekty były dostosowane do potrzeb seniorów, w szczególności zaś pozbawione barier architektonicznych i obejmujące przestrzenie wspólne, integracyjne oraz podstawową infrastrukturę z zakresu ochrony zdrowia.
Kolejne zalecenie dotyczy dokonanie analizy aktualnego zasobu mieszkaniowego Krakowa pod kątem możliwości przystosowania
wchodzących w jego skład lokali do potrzeb seniorów, a następnie podjęcia wszelkich możliwych i dopuszczalnych prawem działań zmierzających do dostosowania tych lokali, które są możliwe do przystosowania dla potrzeb seniorów.
Projekt uchwały w sprawie mieszkań dla seniorów pozytywnie zaopiniował prezydent Krakowa. "W Wydziale Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa trwają aktualnie prace koncepcyjne dotyczące możliwości wydzielenia w ramach posiadanego zasobu
mieszkaniowego puli lokali przeznaczonych do wynajmu w ramach programu Mieszkanie dla Seniora" - zaznaczono w uzasadnieniu opinii.
Polacy coraz biedniejsi
