Wśród tegorocznych laureatów, wyróżnionych tytułem Promotor Polski z Małopolski znaleźli się wybitni przedstawiciele różnych dziedzin.
Jakub Błaszczykowski to były piłkarz reprezentacji Polski i m.in. Wisły Kraków, obecnie współwłaściciel tego klubu, zaangażowany w wyciąganie "Białej Gwiazdy" z finansowych i organizacyjnych tarapatów. Jakub Błaszczykowski prowadzi Fundację Ludzki Gest. Jej celem jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży, poprzez wspieranie ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kultury fizycznej. Fundacja – organizując turnieje sportowe, koncerty charytatywne, itp., zbierając w ten sposób fundusze na leczenie, rehabilitację, pomoc socjalną i rozwój talentów młodych ludzi.
Jakub Błaszczykowski odbierając wyróżnienie i dziękując za nie, przypomniał historię z 2007 r., kiedy jako piłkarz z Wisły Kraków przeniósł się do Borussi Dortmund, gdzie występował z dwoma innymi znanymi polskimi zawodnikami Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem. - Na początku zderzyłem się tam z takim postrzeganiem polskich pracowników, że nie do końca są uczciwi, pracowici. W mojej opinii nie do końca otrzymywali taki szacunek, na jaki zasługiwali. Przychodząc do Borussi w szatni też poczułem się nie do końca doceniony z racji tego, że pochodziłem z Polski. Co jest piękne, po kilku latach grania w tym klubie, kiedy z niego odchodziłem, wielu Polaków przychodziło, mówiąc, że czują się w Niemczech dużo lepiej i dostrzegają, że zaczynają tam szanować Polaków i doceniać, że jesteśmy pracowitym narodem. Niekiedy trzeba cierpliwości, żeby zapracować na szacunek. Myślę, że my w tamtym okresie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą - mówił Jakub Błaszczykowski.
Tytuł Promotor Polski otrzymał też prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30. roku życia. Od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc.
- Nagrodę Promotor Polski traktuję, jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś, to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole - mówił prof. Mateusz Hołda.
Tytuł Promotor Polski przyznano także krakowskiemu architektowi prof. Krzysztofowi Ingardenowi. Od 2003 do 2011r. był prodziekanem, a od 2017 r. jest dziekanem na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 2002 r. sprawuje funkcję Generalnego Konsula Honorowego Japonii w Krakowie. Do jego głównych dzieł należą obiekty w Krakowie: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (we współpracy z Aratą Isozaki), Centrum Kongresowe ICE, Małopolski Ogród Sztuki, Pawilon Wyspiańskiego, Biblioteka Papieskiej Akademii Teologicznej.
- Jestem niezwykle zaszczycony i dumny, że zostałem przyjęty do grona tak znamienitych Promotorów Polski. Cieszę się, że została dostrzeżona architektura jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata, w walce o funkcjonalne przestrzenie, funkcjonalne, piękne i trwałe budynki; i żeby w jednym miejscu spotkać tradycję i nowoczesność. Tradycję, którą trzeba zrozumieć i odtworzyć, a potem za pomocą nowoczesnych narzędzi architektonicznych stworzyć jej nowy obraz - podkreślił prof. Janusz Ingarden.
W ostatnich latach był ambasadorem polskiej architektury na świecie, poprzez takie projekty jak m.in. Polski Pawilon na Światowej Wystawie Expo 2005 w Aichi (Japonia), Ambasada RP w Tokio (Japonia), Ambasada Japonii w Warszawie (z Ishimoto Architects).
- Dla mnie zawsze najciekawszy w architekturze był eksperyment twórczy. Jednocześnie ciekawiło mnie, to w jaki sposób możemy tworzyć architekturę kontekstualną, w jaki sposób definiować to, co jest wartością lokalnego miejsca, które powinno być przez architekta zrozumiane, przetworzone i oddane w formie nowoczesności - dodał prof. Krzysztof Ingarden.
Niezwykłe zdjęcia Krakowa sprzed 30 lat. To było zupełnie in...
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju.
- W tym roku w Krakowie już po raz czwarty wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
W poprzednich latach w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel, Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
