https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Palikot w składzie Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Anna Piątkowska
Janusz Palikot zasiądzie w radzie MOCAKU
Janusz Palikot zasiądzie w radzie MOCAKU Bartek Syta
Prezydent Krakowa powołał we wtorek 6 grudnia Radę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w której znalazł się m.in. biznesmen i były parlamentarzysta Janusz Palikot. Kandydaturę zaproponowała dyrektorka instytucji Maria Anna Potocka. Przeciwko tej nominacji zaprotestował radny PiS Michał Drewnicki: "Miejskie instytucje kultury i osoby z nimi związane powinny dawać przykład i mieć nieposzlakowaną opinię, być związane z kulturą i Krakowem" - argumentuje.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

- W Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będę zajmować się szukaniem połączenia kultury i biznesu, bo robię to od zawsze

- mówi nam Janusz Palikot, który 6 grudnia, decyzją Jacka Majchrowskiego stał się członkiem radu krakowskiego muzeum.

Jak informuje magistrat, kandydaturę byłego polityka zaproponowała Maria Anna Potocka, dyrektorka instytucji.

- Janusz Palikot jest jednym z mecenasów, wspierających działalność muzeum – wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Obok Janusza Palikota w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK znaleźli się: prof. Dorota Folga Januszewska, była Prezydent Polskiego Oddziału ICOM, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz członkini i przewodnicząca drugiej kadencji rady MOCAK-u; prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego; Piotr Krajewski - główny kurator WRO, który zasiadła także w pierwszej kadencji Rady Muzeum Sztuki Współczesnej; filozof i publicysta Janusz Majcherek; Katarzyna Olesiak - dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa; biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz a także dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury - Agata Wąsowska-Pawlik.

Zgodnie z Ustawą o muzeach, rada muzeum działa zarówno przy instytucjach państwowych, jak i samorządowych. Może liczyć od 5 do 15 członków i powoływana jest na cztery lata. Właśnie upływa druga kadencja rady MOCAK-u.

Jak informuje krakowskie muzeum, Rada Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK skupia osoby z różnych środowisk, zaangażowane w działalność muzeum, służące mu swoimi opiniami. Rada, nadzorując wypełnianie przez muzeum jego zadań, ocenia też i zatwierdza roczne plany działalności.

W istniejącej od 2104 roku Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK dotąd zasiadali ludzie kultury i nauki, m.in. Anda Rottenberg – dyrektorka warszawskiej Zachęty, pisarka Anna Bikont czy prof. Wiesław Gumuła – doradca w Narodowym Banku Polskim, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w pierwszej kadencji, poeta Ryszard Krynicki, Adam Budak – dyrektor artystyczny Kestner Gesellschaft w Hanowerze, Jürgen Kaumkötter – dyrektor Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen w drugiej. W trzeciej kadencji po raz pierwszy znaleźli się biznesmeni, obok Janusza Palikota doradzać w muzeum będzie także inny biznesmen - Jacek Prusek.

Powołanie do rady krakowskiego muzeum Janusza Palikota wzbudziło spore kontrowersje. Były poseł – najpierw Platformy Obywatelskiej, później założonego przez siebie ugrupowania Ruch Palikota - zasłynął kontrowersyjnymi wystąpieniami publicznymi. Przeciwko tej nominacji zaprotestował radny miejski Michał Drewnicki:

"Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej. Jego działania i decyzje wczasach gdy był posłem w moim odczuciu były ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne" - pisze w swoim wystąpieniu do prezydenta Krakowa Michał Drewnicki.

Przewodniczący Rady Miasta apeluje o odwołanie biznesmena z tego organu.

"Miejskie instytucje kultury i osoby z nimi związane powinny dawać przykład i mieć nieposzlakowaną opinię, być związane z kulturą i Krakowem. Moim zdaniem tych przymiotów ten pan nie posiada" - argumentuje Michał Drewnicki.

- Jakiś zamysł pani Masza Potocka musiała mieć, skoro zaproponowała taką funkcję dla Janusza Palikota, magistra filozofii, autora całkiem niezłej pracy magisterskiej o Immanuelu Kancie – wyjaśnia Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta. - To nie jest człowiek, który powinien się kojarzyć wyłącznie z machaniem sztucznymi penisami czy głowami świń.

Małgorzata Jantos przypomina również, że Janusz Palikot wspiera wiele inicjatyw kulturalnych w kraju. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Sam nowy członek rady MOCAK-u, zapytany o związki z Krakowem i kulturą, odpowiada, że w ostatnich latach całkowicie wycofał się z polityki, angażując się w biznes, jest m.in. właścicielem browaru w Tenczynku koło Krzeszowic.

- Pod Krakowem mieści się główny zakład produkcji Browar w Tenczynku istniejący od 1553 roku, w którego wspólnie z moimi partnerami biznesowymi zainwestowaliśmy ponad 70 mln złotych od 2018, zatrudniamy obecnie 200 osób i płacimy lokalnie podatki. Siłą rzeczy jestem w Krakowie w każdym tygodniu i od kilku lat to główne miejsce mojej pracy. Niedawno wydałem dwa eseje (Gruzińskie i Zapiski z Marrakeszu) w znanym wydawnictwie Austeria z Krakowa, a trzeci jest już w przygotowaniu. Jako Tenczyńska Okovita wspieramy Fundację im. Wisławy Szymborskiej, której siedziba mieści się w Krakowie, przekazując część zysku z każdej sprzedanej butelki. Przez 10 lat finansowałem wydawnictwo Słowo Obraz Terytoria, gdzie wydaliśmy 1000 tytułów, a sam opublikował kilkanaście książek w tym o Leśmianie czy na temat zarządzania i polityki. Niedługo wydam książkę o Czechowiczu - wyjaśnia Janusz Palikot.

Były polityk, dziś przedsiębiorca jest też kolekcjonerem dzieł sztuki, książek, obrazów, grafik. Zapowiada też przekazanie jednej ze swoich publikacji krakowskiemu radnemu.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
STOP GŁUPOCIE!
8 grudnia, 13:33, Zbigniew Rusek:

Janusz Palikot chyba nie jest Krakusem, a w tej radzie powinni zasiadać rodowici krakowianie, skoro to jest krakowskie muzeum.

Palikot to pasuje do MOCAKU-u tak, jak ty do ZTP ;)

G
Grzegorz Graff
"Wyślij bez hejtu" - i wystarczy.
R
Ruy z Budy
8 grudnia, 7:21, Gość:

Mało znany fakt: Janusz Palikot przeszedł na judaizm i zapisał się do B'nai B'rith (żydowskiej masonerii).

Tak, ten sam Palikot, co wydawał kiedyś katolickie pismo „Ozon”.

A czy ta malpa sie obrzezala.....trzeba sprawdzic.

R
Ruy z Budy
Palikot jest znany przede wszystkim z tego ze jako posel na Sejm RP wumachiwal w nim gumowym meskim czlonkiem. Ten caly belkot o jego zwiazkach z kultura nijak sie maja do rzeczywistosci w ktorej jest to po prostu burak i prymitywny cham. Pewnie cos z tego muzeum ukradnie i kogos oszuka.
G
Gość
Mało znany fakt: Janusz Palikot przeszedł na judaizm i zapisał się do B'nai B'rith (żydowskiej masonerii).

Tak, ten sam Palikot, co wydawał kiedyś katolickie pismo „Ozon”.
Z
Zbigniew Rusek
Janusz Palikot chyba nie jest Krakusem, a w tej radzie powinni zasiadać rodowici krakowianie, skoro to jest krakowskie muzeum.
W
Wernyhora
Nie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska