Janusz Palikot w składzie Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Janusz Palikot zasiądzie w radzie MOCAKU
Janusz Palikot zasiądzie w radzie MOCAKU Bartek Syta
Prezydent Krakowa powołał we wtorek 6 grudnia Radę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w której znalazł się m.in. biznesmen i były parlamentarzysta Janusz Palikot. Kandydaturę zaproponowała dyrektorka instytucji Maria Anna Potocka. Przeciwko tej nominacji zaprotestował radny PiS Michał Drewnicki: "Miejskie instytucje kultury i osoby z nimi związane powinny dawać przykład i mieć nieposzlakowaną opinię, być związane z kulturą i Krakowem" - argumentuje.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

- W Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będę zajmować się szukaniem połączenia kultury i biznesu, bo robię to od zawsze

- mówi nam Janusz Palikot, który 6 grudnia, decyzją Jacka Majchrowskiego stał się członkiem radu krakowskiego muzeum.

Jak informuje magistrat, kandydaturę byłego polityka zaproponowała Maria Anna Potocka, dyrektorka instytucji.

- Janusz Palikot jest jednym z mecenasów, wspierających działalność muzeum – wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Obok Janusza Palikota w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK znaleźli się: prof. Dorota Folga Januszewska, była Prezydent Polskiego Oddziału ICOM, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz członkini i przewodnicząca drugiej kadencji rady MOCAK-u; prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego; Piotr Krajewski - główny kurator WRO, który zasiadła także w pierwszej kadencji Rady Muzeum Sztuki Współczesnej; filozof i publicysta Janusz Majcherek; Katarzyna Olesiak - dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa; biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz a także dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury - Agata Wąsowska-Pawlik.

Zgodnie z Ustawą o muzeach, rada muzeum działa zarówno przy instytucjach państwowych, jak i samorządowych. Może liczyć od 5 do 15 członków i powoływana jest na cztery lata. Właśnie upływa druga kadencja rady MOCAK-u.

Jak informuje krakowskie muzeum, Rada Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK skupia osoby z różnych środowisk, zaangażowane w działalność muzeum, służące mu swoimi opiniami. Rada, nadzorując wypełnianie przez muzeum jego zadań, ocenia też i zatwierdza roczne plany działalności.

W istniejącej od 2104 roku Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK dotąd zasiadali ludzie kultury i nauki, m.in. Anda Rottenberg – dyrektorka warszawskiej Zachęty, pisarka Anna Bikont czy prof. Wiesław Gumuła – doradca w Narodowym Banku Polskim, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w pierwszej kadencji, poeta Ryszard Krynicki, Adam Budak – dyrektor artystyczny Kestner Gesellschaft w Hanowerze, Jürgen Kaumkötter – dyrektor Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen w drugiej. W trzeciej kadencji po raz pierwszy znaleźli się biznesmeni, obok Janusza Palikota doradzać w muzeum będzie także inny biznesmen - Jacek Prusek.

Powołanie do rady krakowskiego muzeum Janusza Palikota wzbudziło spore kontrowersje. Były poseł – najpierw Platformy Obywatelskiej, później założonego przez siebie ugrupowania Ruch Palikota - zasłynął kontrowersyjnymi wystąpieniami publicznymi. Przeciwko tej nominacji zaprotestował radny miejski Michał Drewnicki:

"Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej. Jego działania i decyzje wczasach gdy był posłem w moim odczuciu były ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne" - pisze w swoim wystąpieniu do prezydenta Krakowa Michał Drewnicki.

Przewodniczący Rady Miasta apeluje o odwołanie biznesmena z tego organu.

"Miejskie instytucje kultury i osoby z nimi związane powinny dawać przykład i mieć nieposzlakowaną opinię, być związane z kulturą i Krakowem. Moim zdaniem tych przymiotów ten pan nie posiada" - argumentuje Michał Drewnicki.

- Jakiś zamysł pani Masza Potocka musiała mieć, skoro zaproponowała taką funkcję dla Janusza Palikota, magistra filozofii, autora całkiem niezłej pracy magisterskiej o Immanuelu Kancie – wyjaśnia Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta. - To nie jest człowiek, który powinien się kojarzyć wyłącznie z machaniem sztucznymi penisami czy głowami świń.

Małgorzata Jantos przypomina również, że Janusz Palikot wspiera wiele inicjatyw kulturalnych w kraju. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Sam nowy członek rady MOCAK-u, zapytany o związki z Krakowem i kulturą, odpowiada, że w ostatnich latach całkowicie wycofał się z polityki, angażując się w biznes, jest m.in. właścicielem browaru w Tenczynku koło Krzeszowic.

- Pod Krakowem mieści się główny zakład produkcji Browar w Tenczynku istniejący od 1553 roku, w którego wspólnie z moimi partnerami biznesowymi zainwestowaliśmy ponad 70 mln złotych od 2018, zatrudniamy obecnie 200 osób i płacimy lokalnie podatki. Siłą rzeczy jestem w Krakowie w każdym tygodniu i od kilku lat to główne miejsce mojej pracy. Niedawno wydałem dwa eseje (Gruzińskie i Zapiski z Marrakeszu) w znanym wydawnictwie Austeria z Krakowa, a trzeci jest już w przygotowaniu. Jako Tenczyńska Okovita wspieramy Fundację im. Wisławy Szymborskiej, której siedziba mieści się w Krakowie, przekazując część zysku z każdej sprzedanej butelki. Przez 10 lat finansowałem wydawnictwo Słowo Obraz Terytoria, gdzie wydaliśmy 1000 tytułów, a sam opublikował kilkanaście książek w tym o Leśmianie czy na temat zarządzania i polityki. Niedługo wydam książkę o Czechowiczu - wyjaśnia Janusz Palikot.

Były polityk, dziś przedsiębiorca jest też kolekcjonerem dzieł sztuki, książek, obrazów, grafik. Zapowiada też przekazanie jednej ze swoich publikacji krakowskiemu radnemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
STOP GŁUPOCIE!
8 grudnia, 13:33, Zbigniew Rusek:

Janusz Palikot chyba nie jest Krakusem, a w tej radzie powinni zasiadać rodowici krakowianie, skoro to jest krakowskie muzeum.

Palikot to pasuje do MOCAKU-u tak, jak ty do ZTP ;)

G
Grzegorz Graff
"Wyślij bez hejtu" - i wystarczy.
R
Ruy z Budy
8 grudnia, 7:21, Gość:

Mało znany fakt: Janusz Palikot przeszedł na judaizm i zapisał się do B'nai B'rith (żydowskiej masonerii).

Tak, ten sam Palikot, co wydawał kiedyś katolickie pismo „Ozon”.

A czy ta malpa sie obrzezala.....trzeba sprawdzic.

R
Ruy z Budy
Palikot jest znany przede wszystkim z tego ze jako posel na Sejm RP wumachiwal w nim gumowym meskim czlonkiem. Ten caly belkot o jego zwiazkach z kultura nijak sie maja do rzeczywistosci w ktorej jest to po prostu burak i prymitywny cham. Pewnie cos z tego muzeum ukradnie i kogos oszuka.
G
Gość
Mało znany fakt: Janusz Palikot przeszedł na judaizm i zapisał się do B'nai B'rith (żydowskiej masonerii).

Tak, ten sam Palikot, co wydawał kiedyś katolickie pismo „Ozon”.
Z
Zbigniew Rusek
Janusz Palikot chyba nie jest Krakusem, a w tej radzie powinni zasiadać rodowici krakowianie, skoro to jest krakowskie muzeum.
W
Wernyhora
Nie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie