Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Potocki opowiadał w Vis-à-vis swojej książce "Chłopiec z kawką na ramieniu czyta książkę"

AP
O swoim barwnym życiu Jarosław Potocki opowiadał w Vis-à-vis
O swoim barwnym życiu Jarosław Potocki opowiadał w Vis-à-vis AP
- To autobiografia. Wszystko to prawda – mówi o swojej książce "Chłopiec z kawką na ramieniu czyta książkę" jej autor Jarosław Potocki. A pytanie o gatunek literacki sprowokował sam autor, który mówi o sobie: reżyser, kaskader, podróżnik, marynarz, poeta. Jarosław Jan hrabia Potocki opowiada o życiu m.in. na Alasce, wśród Indian, kaskaderskich wyczynach na planie filmowym w zastępstwie Don Johnsona, Clinta Eastwooda. Jak sam dodaje, słuchacze najczęściej powątpiewają w prawdziwość opowiadanych historii. Spotkanie autorskie wokół książki odbyło się w środę 15 czerwca w Vis-à-vis.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

- "Chłopiec z kawką na ramieniu czyta książkę" to ja – wyjaśnia Jarosław Potocki tytuł. - W młodości mieszkałem na wsi, byłem cherlawym chłopcem, a ze względu na nazwisko, które kojarzyło się ze zdrajcą Szczęsnym Potockim, bo o innych Potockich nie uczono, często obrywałem od okolicznych chłopaków. Bezpiecznie się czułem tylko na drzewie, gdzie czytałem książek i marzyłem o podróżach. Najczęściej na moim ramieniu siedziała kawka, której uratowałem życie. Wszyscy się też ze mnie śmiali, że przecież nigdy nigdzie nie pojadę, a kiedy wracałem z tych niesamowitych podróży, nie wierzyli, że to prawda.

Książka zaczyna się w 1951 roku, kiedy mieszkamy na Ziemiach Odzyskanych. Opowieść zaczyna się od przywołania historii, które wydarzyły się ok. drugiego roku życia autora.

– To moja pierwsza pamięć – mówi Jarosław Potocki. - Mama zamyka okiennice, nadchodzi UB-ek z dwiema klasami szkoły podstawowej i drewnianą nogą, która stuka, gdy idzie – to moje pierwsze wspomnienie. Drugie, jak mama wysłała mnie do dentysty, ja taki przepełniony wojennymi opowieściami o Niemcach, a dentysta był Niemcem. Miał urządzenie dentystyczne na pedał. Byłem przerażony.

Opowieść biograficzna kończy się na latach dwudziestych XXI wieku.

Na kartach „Chłopca z kawką” główną postacią jest, oczywiście, Jarosław Potocki, ale przewijają się tu i znane postaci, głównie artyści.

- Klaus Kinski, Clint Eastwood, u którego byłem kaskaderem. Z Davidem Lynchem robiłem odcinki „Twin Peaks”, gdzie robiłem scenografię, pracowałem jako dekorator wnętrz przy „Srebrnym globie” Żuławskiego – wylicza autor.
Pojawiają się także znane postaci z krakowskiego podwórka, przyjaciele z młodości, jak mówi. Podobno książka ma potencjał, by wstrząsnąć „Krakówkiem”. Sam autor na pytanie, czy opisani się nie obrażą, odpowiada, że zdecydowanie nie, bo jedni już nie żyją, a o żyjących pisze dobrze.

We wspomnieniach z burzliwego pełnego nagłych zwrotów życia nie zabrakło też powrotu do historii niezwykłej rodziny Potockich herbu Złota Pilawa z Rymanowa.

Jak mówi autor, do spisania wspomnień Jarosław Potocki został namówiony.

- Nie chciałem o tym pisać, uważałem, że to forma ekshibicjonizmu. W młodości pisałem wiersze, rodzaj pamiętnika, te historie od jakiegoś czasu publikowałem na Facebooku, by sprawdzić, czy się podobają. Spodobały się więc zrobiłem z tego książkę – wyjaśnia.

Jak w jednym życiu zmieścić wszystkie przygody, które przeżył autor? On sam nigdy nie pracował na etacie, co pozwoliło zachować wolność i wieść życie nomady.

Opowieści Jarosława Potockiego będzie można posłuchać 21 czerwca w Salonie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na ul. Kanoniczej 7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska