Remont Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej trwał trzy lata. Objął on szlak wejściowy, jak i wyjściowy z jaskini. Zabezpieczone zostały także skarpy nad wejściem i zejściem, by się nie obsypywały. Początkowo remont zakładał modernizację oświetlenia - na ledowe. Ostatecznie jednak zapadła decyzja o jego całkowitym demontażu.
- Zaobserwowaliśmy, że w jaskini zrobiło się zielono. To efekt wilgoci, oświetlenia i tego, że wchodzą tam turyści i wnoszą zarodniki różnych organizmów. Znacząca to wpływało na ekologię tej jaskini. Uznaliśmy, że trzeba ograniczyć wpływ człowieka na jaskinię. Pozbyliśmy więc więc sztucznego oświetlenia - mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Będzie teraz sprawdzali w jakim sposób sztuczne oświetlenie latarkami będzie wpływało na jaskinię.
Z uwagi na fakt, że w jaskini jest ciemno, zwiedzanie jej bez oświetlenia jest niemożliwe. Dlatego TPN apeluje do planujących wejść do Mroźnej, by zabierali ze sobą własne czołówki. - I kaski też się przydadzą. Przy wejściu do jaskini można wypożyczyć latarni i kaski, ale mamy tego ograniczoną ilość - mówi Tomasz Zając.
W pierwszy dzień, gdy jaskinia została otwarta, sporo osób zdecydowało się odwiedzić Mroźną. Niektórzy używali telefonów komórkowych do oświetlania sobie drogi. Mimo braku oświetlenia, turyści jednak wychodzili z jaskini zadowoleni.
- To fajna przygoda tam przemierzać jaskinię w ciemnościach z latarkami - mówili.
Wejście do Jaskini Mroźnej jest płatne. Wstęp kosztuje 9 zł, dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. Bilety można kupić przy wejściu na szlak w Kirach, przez internet, a także przy wejściu do jaskini (tylko gotówką). Wybierając się do jaskini warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie. W Mroźnej utrzymuje się stała temperatura ok. 10 stopni Celsjusza.
Oto Fredek. Poznajcie psa-turystę, który kocha samotne wypad...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]