Sypanie Kopca Kościuszki - symbolicznej mogiły i pomnika pamięci Tadeusza Kościuszki - na wzgórzu Sikornik rozpoczęło się w 1820 roku, a dokładniej - 16 października 1820 r., nazajutrz po trzeciej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Tego dnia odbyła się uroczystość założenia podstawy pomnika, który następnie budowano ze składki narodowej Polaków ze wszystkich zaborów. W uroczystości rozpoczynającej budowę kopca wzięły udział władze Rzeczypospolitej Krakowskiej, przedstawiciele kapituły katedralnej wawelskiej i senatu uniwersyteckiego, przedstawiciele wszystkich stanów społecznych z Krakowa i z innych ziem Polski pod zaborami. Chłopi przywieźli ziemię z pola bitwy pod Racławicami.
Budowę kopca realizowano siłami zorganizowanych z miejscowego i okolicznego ludu płatnych hufców i przy udziale ochotników z Krakowa, jak też Polaków odwiedzających Kraków. Zdeponowano w nim przesłaną w 1821 r. przez księżną Izabelę Czartoryską ziemię spod Maciejowic, później złożono tu też ziemię z pól bitewnych pod Szczekocinami i pod Dubienką. Budowę nadzorował ustanowiony przez Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa 24 listopada 1820 r. Komitet Zarządzający Budową Pomnika dla Tadeusza Kościuszki, na czele którego stanął gen. Franciszek Paszkowski.
Prace przy sypaniu kopca zakończyły się po trzech latach, 25 października 1823 roku.
Kopiec mierzy 34 metry, a jego bryła zawiera w sobie ziemie z ważnych pól bitew: spod Racławic, Maciejowic, Dubienki, Szczekocin, a także ziemię z pól bitwy pod Saratogą i Yorktown, włożoną do Kopca w 150. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
W 2017 r. Kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem - kaplicą św. Bronisławy i fortem - został ustanowiony Pomnikiem Historii. To status przyznawany przez prezydenta RP zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
Atrakcją Kopca Kościuszki jest obecnie multimedialna i interaktywna wystawa stała "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny". To opowieść o Kościuszce, w której znajdziemy cenne eksponaty - m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko odpoczywał po bitwie pod Racławicami i napisał raport do narodu o zwycięstwie, czy ryngraf z Matką Boską Częstochowską, który według tradycji do niego należał - a także elementy filmu, teatru czy gry komputerowej.
Kraków. Tak zmienił się przez ponad 10 lat widok z Kopca Koś...
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Oto MEMY o wędkarzach
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Brakuje już tylko parawanów!
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Ich ogród zachwyca
- Romantyczna Małopolska. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?