Poradnia neonatologii powstała w oświęcimskim szpitalu przy oddziale neurologii, na pierwszym piętrze budynku przy ul. Wysokie Brzegi 4. Prowadzi ją Joanna Szczepańska-Kłakus, lekarz pediatra.
- Naszym atutem jest świetnie wyszkolona kadra, która zajmuje się tylko nowo narodzonymi dziećmi, więc w tej dziedzinie nasi lekarze wiodą prym - zapewnia Szczepańska-Kłakus. - Za leczenie i porady nie płaci się nic, bo mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zobacz także: Krakowscy księża będą się uczyć czym jest in vitro
W poradni nie zarejestrował się jeszcze nikt, ale już wiadomo, że chętnych nie zabraknie. Jak tłumaczy Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, do tej pory rodzice z maleńkimi dziećmi, które miały problemy zdrowotne, musieli jeździć do szpitala w Krakowie Prokocimiu, oddalonego od nas ponad 70 kilometrów. - To bardzo uciążliwe - podkreśla pani dyrektor.
Z neonatologii skorzystają głównie maluszki, które pierwsze dni swego życia spędziły na oddziale intensywnej opieki medycznej. Zwłaszcza te, które miały problemy z oddychaniem, były niedożywione, z niską wagą urodzeniową.
- Teraz, gdy mamy do czynienia z ciążą, która jest zagrożona, i wiemy, że dziecko urodzi się z wadami, będziemy mogli mimo to przyjąć taki poród u siebie - mówi Andrzej Jakubowski z oświęcimskiego szpitala. - Wcześniej musieliśmy kierować kobiety do specjalistycznych klinik.
Dodatkowo wyposażono oddział patologii noworodkowej. Sątu m.in. urządzenia służące do tzw. respiratoroterapii. To leczenie, które pomaga dziecku w swobodnym oddychaniu.
Zobacz także: Krakowscy księża będą się uczyć czym jest in vitro
Anna Brosz z Brzeszcz, świeżo upieczona matka ,chwali zmiany w szpitalu. - Wokół zamykają poradnie. Cieszę się, że wreszcie ktoś pomyślał o tych najmniejszych, bezbronnych dzieciaczkach - mówi pani Anna.
Neonatologia (z łac. "neonatus" - noworodek) to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym. Jak podkreślają lekarze, dzieci, zwłaszcza do trzeciego roku życia, powinny być regularnie badane. Wczesne wykrycie wad w organizmie może ocalić chorego dziecko.
W Małopolsce zachodniej oddział neonatologii, który leczy dzieci do 30. dnia po narodzinach, ma dziś tylko Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Poradnia mieści się w budynku szpitalnym przy ul. Wysokie Brzegi 4.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Skatował go za kobietę