FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Za szczególne zasługi dla kultury naszego miasta i promocji kultury tego miasta w świecie, decyzją prezydenta Krakowa, Joanna Słowińska została uhonorowana odznaką Honoris Gratia, poinformował w piątek 27 maja 2022 roku na zakończenie koncertu pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, który nazwał wokalistkę "Świetlistym Aniołem".
Śpiewa... właściwie nie śpiewa, nie wykonuje. Przeżywa, przez nią przepływa dźwięk, energia z jakiegoś innego świata. I tak jak mówiono o Ewie Demarczyk, że jest Czarnym Aniołem, Joanna Słowińska jest Świetlistym Aniołem - mówił. - Śpiewała tutaj na koncercie poświęconym Andrzejowi Wajdzie, na którym też słuchaliśmy muzyki Zygmunta Koniecznego i pamiętam reżyserkę oscarową Julie Taymor, wielką operową, teatralną artystkę, która powiedziała: nie rozumiem tych słów, ale rozumiem, że przez Joannę przepływa cała natura tego tekstu. Jest istotą tego tekstu.
Koncert Słowińska/Aukso/Konieczny był hołdem dla wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej Zygmunta Koniecznego i jednocześnie pierwszym w Krakowie wykonaniem utworów z płyty o tym tytule, która repertuarowo stanowi summę kompozytorskich dokonań Koniecznego. Niektóre z utworów kompozytor dedykował solistce Joannie Słowińskiej (m.in. solowe partie kantatowej formy Serce moje gram do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), inne znane są z repertuaru Ewy Demarczyk lub skomponowane do filmów (Jańcio Wodnik) i spektakli teatralnych (Noc listopadowa). Znalazły się tutaj również kompozycje do tekstów wybitnych poetów, takich jak m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim, Miron Białoszewski, Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka. Wydarzenie było także okazją do celebrowania przypadających w tym roku 85. urodzin Zygmunta Koniecznego. Kompozytor był gościem specjalnym wydarzenia.
- Trudno w to uwierzyć, że 85. urodziny obchodzimy właśnie tutaj, na Festiwalu Muzyki Filmowej. Jest pan jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, a ten jubileusz zasługuje na świętowanie co najmniej podczas kilku festiwali muzyki filmowej nie tylko w kraju. Pech chciał, że festiwal ten nie odbywa się na początku roku, kiedy przypada rzeczywista data tych urodzin - czytał Robert Piaskowski w liście od Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. - Odważyliśmy się jednak poczekać tych kilka miesięcy i dzięki temu mogę dzisiaj skierować do pana z festiwalowej sceny moje najserdeczniejsze gratulacje tego jubileuszu, a także złożyć wyrazy najwyższego uznania dla pana wspaniałego dorobku, który zachwyca melomanów, wielbicieli kina i teatru na całym świecie. Kraków jest więcej niż dumny z faktu, że może się szczycić tak wybitnym artystą. Wraz z gratulacjami - ponieważ ma pan właściwie wszystkie najważniejsze odznaczenia naszego miasta - więc proszę przyjąć te gorące życzenia; znakomitego zdrowia, witalności, pogody ducha, nieustającej weny twórczej i wszelakiej pomyślności.
Z okazji tego jubileuszu i na pamiątkę koncertu artysta otrzymał szklaną trąbkę jako "muzyczny symbol Krakowa", wykonany w Hucie Szkła w Krakowie.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?