https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już są! Pierwsze grzyby "wyrosły" na targowisku Tomex w Bieńczycach. Ile kosztują?

Redakcja
Borowiki i prawdziwki na targowisku Tomex
Borowiki i prawdziwki na targowisku Tomex Czytelnik
O tej porze roku na stoiskach warzywnych wciąż królują pomidory, ogórki, cukinie, papryka i ziemniaki. Świeże grzyby dopiero zaczynają się nieśmiało pojawiać. My znaleźliśmy już pierwsze prawdziwki. Można je spotkać na popularnym targowisku Tomex w Bieńczycach. Mimo wysokiej ceny chętnych do kupna nie brakuje.

Ceny z wyższej półki

Pierwsze grzyby nigdy nie są tanie. Za kilogram borowików trzeba zapłacić prawie 40-50 zł. Tylko patrzeć jak grzyby pojawią się na kolejnych stoiskach.

W świecie grzybów nietrudno o pomyłkę. Jeśli decydujemy się na samodzielny zbiór, warto zbierać tylko te gatunki, których jesteśmy pewni. Wielu doświadczonych sympatyków leśnego runa poleca zasadę: uważać na grzyby z blaszką, tam jest najwięcej niewiadomych. Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z pomocy grzyboznawcy lub udać się do pobliskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zbierając grzyby pamiętaj :

Grzybobranie od wiosny do jesieni stanowi jeden z narodowych sportów Polaków. W lesie nietrudno jednak o pomyłkę. Potrzeba wiele doświadczenia i wiedzy, aby odróżnić, które okazy są jadalne, a które mogą być trujące.

  • Zbierać tylko grzyby znane, nie każdy - wyglądający na nietrujący - jest jadalny! Można skorzystać z naszego ATLASU Grzybów.
  • Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta. Często poradą służą internauci, którzy na grupach dotyczących grzybobrania konsultują między sobą swoje zbiory.

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

- Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne - informuje Aneta Izworska z sądeckiej policji.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska