FLESZ - Zaczęliśmy więcej czytać

Choć, tradycyjnie, Festiwal Conrada zgromadzi w Krakowie literatów i miłośników książek dopiero w ostatnim tygodniu października, już dziś znane są pierwsze nazwiska gości, a już w maju rozpocznie się całoroczny cykl rozmów pod hasłem „Natura przyszłości”.
- Festiwal wraca po dwuletniej pandemicznej przerwie wraca do wiernej publiczności, która charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością - mówiła Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Festiwal to seria różnych spotkań, które od 26 maja będą przybierać formę spotkań cyklicznych. Będą to rozmowy o rzeczach ważnych, o ważnej literaturze, objaśniające świat, rozmowy, których dziś szczególnie bardzo potrzebujemy. Również na festiwalu chcemy budować przestrzeń dialogu.
Całoroczne spotkania to odpowiedź na sygnały festiwalowej publiczności wskazującej na potrzebę częstszych spotkań z literatura na najwyższym poziomie.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „Wspólnoty”. W trakcie festiwalowych spotkań uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czym są wspólnoty i jak działają, z jakiego powodu powstają i zanikają, a także czy wspólnota może się zawiązać wokół literatury.
14. edycja będzie miała w całości charakter stacjonarny, czytelnicy z mogli spotkać się w centrum festiwalowym. Cykl zainauguruje spotkanie online z Abdulrazakiem Gurnahem, brytyjskim pisarzem, laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 2021 roku. Spotkanie będzie można obejrzeć na Facebookowej stronie festiwalu oraz na platformie Play Kraków, a jesienią stacjonarnie w ramach cyklu gościem będzie włoski filozof Robert Esposito
- W tym roku program będzie chyba najbardziej różnorodny ze wszystkich dotychczasowych edycji, chcielibyśmy posłuchać opowieści zaproszonych pisarzy i wykorzystać je do inspiracji w myśleniu – zapowiada Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, dodając, że tegoroczny program będzie też mniejszy niż bywało w przeszłości. – Postanowiliśmy go przygotować w inny sposób. Po pandemii wszyscy jesteśmy nieco zmęczeni tym, co się wokół as i w nas dzieje, chcieliśmy zatem uczynić ten program różnorodnym, a zarazem dać szansę, by stanowił on pewną opowieść.
Gośćmi tegorocznej edycji Conrada będą pisarka i wykładowczyni Uniwersytetu w Pensylwanii Carmen Maria Machado, poruszająca w swojej twórczości tematykę cielesności kobiet kontroli nad ciałem. Udział w festiwalu potwierdziła również holenderska pisarka Eva Meijer. Jej zainteresowana koncentrują się na kwestiach związanych z językiem i sprawiedliwością społeczną.
Conrad Festiwal to także przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada za najlepszy literacki debiut, która należy dziś do najważniejszych literackich nagród w kraju. Laureata lub laureatkę – w dotychczasowych edycjach Nagrodę otrzymywały kobiety - poznamy 30 października podczas Gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE.
W tym roku do Kapituły Nagrody Conrada dołączyli krytycy literaccy. Najlepszy prozatorski debiut wybierze jury w składzie: Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska i Błażej Warkocki a także dotychczasowe grono, czyli: Urszula Chwalba, Grzegorz Jakowicz i Joanna Szulborska. Przewodniczącym kapituły jest prof. Michał Paweł Markowski.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej