Czytaj też: Sądecczyzna: to oni wydają swoje pieniądze, żeby pomóc innym
Ziemia w Kąclowej ruszyła w 2010 roku. Przerwała wówczas ważną arterię komunikacyjną dla Sądecczyzny. Przejezdność szlaku prowizorycznie przywrócono wysypując tysiące ton żwiru. Teraz Wojewódzki Zarząd Dróg w Krakowie chce tę drogę odbudować na stałe.
W gminie Grybów, której wójt Piotr Krok ma brata (Franciszka) prorektora Politechniki Warszawskiej, nie wypada stosować technologii innych niż ultranowoczesne. Zespół opracowujący projekty stabilizacji osuwiska w Kąclowej dostosował się do tego niepisanego wymogu i zaproponował osadzenie go na nietypowej, budowlanej konstrukcji.
- To rozwiązanie całkowicie odmienne od zastosowanego kilka lat temu na groźnym osuwisku w pobliskim Bereście - wyjaśnia Grzegorz Stech, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Krakowie. - Tam są potężne betonowe kotwy i równie masywne mury. W Kąclowej inżynierowie chcą zastosować palisadę z żelbetowych pali podtrzymujących też żelbetowy, ale elastyczny ruszt, ustawiony pod odpowiednim kątem do sunącego zbocza.
Niemal cała skomplikowana konstrukcja znajdzie się pod jezdnią. Koszt robót szacuje się wstępnie na kilkanaście milionów złotych.
- Mamy już rozwiązany największy problem, czyli sprawę gruntów - dodaje Grażyna Krok, wicedyrektor WZD. - Dwóch właścicieli działek wyraziło zgodę na wejście w ich teren i wykonanie tam obiektów, które później przykryje ziemia. Inni potwierdzili chęć sprzedaży gruntu.
Projektanci, drogowcy i gminni samorządowcy spotkali się w ubiegłym tygodniu na osuwisku w Kąclowej. Ustalili gdzie, co i kiedy będzie robione.
Prace na drodze rozpoczną się w przyszłym roku. O tak odległym terminie decydują procedury biurokratyczne związane z przyznawaniem pieniędzy na inwestycję. Będą to bowiem środki rządowe z tak zwanej osłony przeciwosuwiskowej. Gdy tylko zostaną przyznane, drogowcy ogłoszą przetarg na wyłonienie wykonawcy.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!