Kajakarstwo górskie. Mateusz Polaczyk i drużyna kanadyjkarzy na podium mistrzostw Europy w slalomie w Pradze

Mateusz Polaczyk i trener Frantisek Valik
Mateusz Polaczyk i trener Frantisek Valik FB/Mateusz Polaczyk
Z dwoma medalami wrócili polscy kajakarze górscy z mistrzostw Europy w slalomie, które odbyły się w Pradze. Trzecie miejsca zajęli szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) w K-1 i męska drużyna kanadyjkarzy.

Pochodzący z Małopolski Polaczyk, mający w dorobku m.in. złoto ME (2017) i srebro MŚ, w eliminacjach w Pradze był 8., a w półfinale 9. W finale miał bezbłędny przejazd, ostatecznie uzyskał trzeci czas. Przegrał z utytułowanymi rywalami: Czechem Jirim Prskavcem (o 1,09 s) i Słoweńcem Peterem Kauzerem (o 0,57 s).

Polak zdobył medal po tym, jak po analizie zapisu wideo sędziowie doliczyli Francuzi Quentinowi Burgiemu 2 pkt karne za dotknięcie bramki, co zepchnęło go z podium.

„Dogrywka” była także w drużynowym C-1. Ekipa w składzie: Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz), Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) i Szymon Zawadzki (LKK Drzewica) zajmowała 3. miejsce. Po zakończeniu przejazdów najpierw anulowano karę 50 pkt (za ominięcie bramki) Słoweńcom, którzy wskoczyli na 1. pozycję, spychając Polaków z podium. Następnie taką karę dostali Czesi, więc nasi kajakarze wrócili na medalową pozycję.

W finałach konkurencji indywidualnych (15 zawodników w K-1 mężczyzn, czołowe „10” w pozostałych grupach) znaleźli się także: 4. w C-1 Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) - to jej najlepszy wynik w tej konkurencji (dotychczas sukcesy odnosiła w K-1), 8. w C-1 Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) i 15. w K-1 Dariusz Popiela (Start; w finale ominął bramkę).

Mistrzostwa zdominowali organizujący regaty Czesi, którzy zdobyli 5 złotych medali w 8 konkurencjach (3 indywidualnie, 2 w zespołach). W konkurencjach zespołowych Polakom nie udało się stanąć na podium. Najbliżej tego była męska ekipa w C-1 – 4. lokata.

ME W SLALOMIE KAJAKOWYM 2020 – WYNIKI

C-1 kobiet
1. Gabriela Satkova (Czechy) 121,75 (0)
2. Tereza Fiserova (Czechy) 122,05 (0)
3. Lucie Prioux (Francja) 130,03 (0)
4. Klaudia Zwolińska (Polska) 135,26 (2)

15. Aleksandra Stach (Polska)

K-1 kobiet
1. Katerina Kudejova (Czechy) 112,71 (0)
2. Camille Prigent (Francja) 114,61 (2)
3. Amalie Hilgertova (Czechy) 115,43 (2)

11. Klaudia Zwolińska (Polska)
13. Natalia Pacierpnik (Polska)
19. Dominika Brzeska (Polska)

C-1 mężczyzn
1. Benjamin Savsek (Słowenia) 104,90 (0)