MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w Krakowie i regionie w sezonie 2024. Gdzie można się legalnie kąpać? Bagry i Zakrzówek zapraszają od 19 czerwca

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W tegorocznym sezonie kąpielowym do dyspozycji mieszkańców i turystów dostępnych będzie 27 kąpielisk, które uzyskały pozytywną opinię Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. W stolicy Małopolski od środy - 19 czerwca - będą funkcjonowały kąpieliska na Bagrach i na Zakrzówku. Gdzie jeszcze i od kiedy można bez obaw szukać ochłody? RZGW w Krakowie właśnie podał listę takich miejsc na obszarze przez niego administrowanym.

W Polsce działa 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, ten z siedzibą w stolicy Małopolski obejmuje tereny od Kielc, przez Kraków, Nowy Sącz, Sandomierz po Żywiec.

RZGW w Krakowie opublikował wykaz kąpielisk, które na tym obszarze uzyskały pozytywną opinię Zarządu i gdzie bezpiecznie można wejść do wody, popływać. Został też podany okres trwania sezonu kąpielowego dla każdego z nich.

Zgodnie z opublikowanym wykazem na terenie gminy Kraków mamy do dyspozycji:

 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie "Plaża Bagry" - od 19 czerwca do 8 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie "Plaża Bagry Wschód" - od 19 czerwca do 8 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie "Plaża Bagry II" - od 19 czerwca do 8 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Zakrzówek "Zakrzówek" - od 19 czerwca do 8 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym nr 1 "Przylasek Rusiecki" - od 1 czerwca do 30 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Brzegi II "Przystań Brzegi" - od 15 czerwca do 1 września 2024 roku.

Jeśli chodzi o Zakrzówek, kąpielisko to ma być dostępne w godzinach między 10 a 18, od wtorku do niedzieli - wtedy też będą na miejscu ratownicy. W poniedziałki - nieczynne. Wstęp jest bezpłatny. "Przypominamy jednak, że obowiązuje limit osób mogących korzystać z obiektu w tym samym czasie" - zastrzega Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

W krakowskim Parku Bagry, gdzie funkcjonują trzy kąpieliska na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie, nad bezpieczeństwem użytkowników wykwalifikowani ratownicy będą czuwać codziennie w godz. 10-18. W weekendy oraz dni świąteczne liczba ratowników - według zapowiedzi ZZM - będzie większa.

A oto pozostałe kąpieliska, w tym dla krakowian po sąsiedzku, gdzie - zgodnie z informacjami z RZGW w Krakowie - można się kąpać legalnie i bezpiecznie:

 • Kąpielisko na wydzielonym fragmencie Zalewu na Piaskach "Kryspinów" w Budzyniu (gm. Liszki) - od 22 czerwca do 1 września 2024 r.
 • Kąpielisko w Strefie rekreacji w Januszowicach (gm. Słomniki) - od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko na terenie czynnego ośrodka wypoczynkowego Bobrowe Rozlewisko w Zabierzowie Bocheńskim (gm. Niepołomice) - od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko nad zalewem w Łapanowie, w kompleksie sportowo-rekreacyjnym "ZALEW" (gm. Łapanów) - od 1 czerwca do 15 września 2024 r.
 • Kąpielisko "Kuter Port" w Marszowicach (gm. Gdów) - od 1 czerwca do 30 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym "Dolina Raby" w Kłaju (gm. Kłaj) - od 1 lipca do 30 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko na terenie zbiornika rekreacyjnego "Borek" w miejscowości Borek (gm. Rzezawa) - od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpieliska na terenie Gminy Trzebinia - od 21 czerwca do 1 września 2024 r.: kąpielisko w obrębie zbiornika "Balaton" i dwa kąpieliska na wodach zalewu Chechło: "Chechło" i "Chechło-plaża"
 • Kąpielisko w Radgoszczy - Narożnikach na zbiorniku na rzece Dęba (gm. Radgoszcz) - od 23 czerwca do 1 września 2024 r.
 • Kąpielisko Parku Wodnego "Stawy" w Starym Sączu (gm. Stary Sącz) - od 8 czerwca do 1 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym "Andrzejówka" w Śladkowie Małym (gm. Chmielnik, woj. świętokrzyskie) - od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko "Zbiornik wodny Strawczyn" (gm. Strawczyn, woj. świętokrzyskie) - od 29 czerwca do 1 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym "Morawica" na rzece Morawka w Morawicy (gm. Morawica, woj. świętokrzyskie) - od 22 czerwca do 1 września 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku retencyjno-rekreacyjnym w Wilkowie (gm. Bodzentyn, woj. świętokrzyskie) - od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko na zbiorniku wodnym "Borków" w Borkowie (gm. Daleszyce, woj. świętokrzyskie) - od 30 czerwca do 25 sierpnia 2024 r.
 • Kąpielisko "Sędziszów Kąpielisko dla dzieci i dorosłych - Baza Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjna" w Sędziszowie (gm. Sędziszów, woj. świętokrzyskie) - od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r.
 • Kąpieliska na terenie gminy Górno (woj. świętokrzyskie) - od 15 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.: kąpielisko nad zalewem w m. Cedzyna - strona wschodnia zalewu oraz drugie - strona zachodnia zalewu
 • Kąpielisko Ośrodek Wypoczynkowy "Wilga" w Golejowie (gm. Staszów, woj. świętokrzyskie) - od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne kąpieliskiem jest wyznaczony przez radę gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem, że w stosunku do tego akwenu nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliska to miejsca pod szczególnym nadzorem, który ma na celu zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom.

"Wyznaczone strefy do pływania, stały nadzór ratownika wodnego oraz inne udogodnienia, a przede wszystkim skrupulatna kontrola jakości wody sprawiają, że kąpieliska są miejscami, w których całe rodziny bez obaw mogą zażywać wypoczynku i rekreacji" - podkreśla Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

RZGW przypomina też, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi i na bieżąco aktualizuje internetowy serwis kąpieliskowy. Jest to portal, w którym zgromadzone są informacje o wszystkich wyznaczonych w Polsce kąpieliskach w danym sezonie kąpielowym, jak również zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, raporty, komunikaty i inne dane istotne dla użytkowników kąpielisk. W tym serwisie - pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/ - obecnie znajdują się informacje dla 707 kąpielisk w Polsce.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska