Karol Suszczyński zostanie nowym dyrektorem Teatru Groteska. "Okazał się być czarnym koniem w konkursie"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od września Teatrem Groteska pokieruje Karol Suszczyński
Od września Teatrem Groteska pokieruje Karol Suszczyński Andrzej Banaś, yt
Karol Suszczyński zastąpi od 1 września Adolfa Weltschka na stanowisku dyrektora Teatru Groteska. 2 lutego prezydent Jacek Majchrowski przyjął kandydaturę wyłonioną dzień wcześniej przez Komisję Konkursową. - Okazał się być czarnym koniem w tym konkursie. Jego wizja rozwoju teatru jednogłośnie została uznana za wzorcową, wpisującą się w najnowsze trendy, jakim ten rodzaj teatru podlega w tym momencie na świecie – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

Krytyk teatralny i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, Karol Suszczyński, obejmie fotel dyrektorski w Teatrze Groteska od nowego sezonu. Komisja konkursowa doceniła interesujący i w szczegółach dopracowany autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej teatru. Suszczyński wykazał się także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto udowodnił dobrą znajomość przepisów prawa w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej i finansów publicznych.

- Na pewno wiele rzeczy się zmieni, natomiast pozostanie to, co w Grotesce jest najcenniejsze: zespół, fantastyczni aktorzy, nacisk na wyraz plastyczny i scenę dziecięcą, z zaznaczeniem, że Groteska nigdy nie była wyłącznie sceną dla młodych widzów. W koncepcji Karola Suszczyńskiego duży nacisk został położony na rozwój teatru dla najnajów, najmłodszej publiczności w wieku od 0 do 3 lat, ale też obecności Groteski w obiegu ogólnopolskim i światowym, na liczących się festiwalach, w nagrodach i rankingach, a także większej aktywności teatru w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Tutaj pan Suszczyński okazał się ogromnym autorytetem, przedstawił nam twarde dowody na skuteczność, także w tym zakresie – wyjaśnia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, uczestniczący w pracach komisji konkursowej. - Mamy nadzieję, że będzie to kolejny ważny rozdział w historii tego teatru. Będzie to też naturalne przejście, ponieważ nowy dyrektor pokazał to, co warte kontynuacji w dotychczasowej historii teatru.

Karol Suszczyński jest cenionym promotorem, badaczem, jurorem, selekcjonerem, a także krytykiem i organizatorem sztuki lalkarskiej, związanym z najważniejszymi scenami tego nurtu w Polsce.

Obok Suszyńskiego o stanowisko ubiegało się pięcioro innych kandydatów: Daniel Arbaczewski, Olga Lany, Krzysztof Prystupa, Konrad Szczebiot oraz dotychczasowy dyrektor teatru, Adolf Weltschek. Ten ostatni zresztą przegrał ze swoim następcą zaledwie jednym głosem w głosowaniu komisji konkursowej.

Zanim jednak Karol Suszczyński obejmie fotel dyrektorski we wrześniu tego roku, zgodnie z przepisami zostaną mu przedstawione warunki organizacyjno-finansowe teatru.

- Miasto będzie jeszcze negocjowało przedstawioną wizję, która jest bardzo ambitna i optymistyczna. Musimy rozważyć, czy na wszystkie aspekty tej wizji będzie nas stać – wyjaśnia Robert Piaskowski. - Natomiast faktem jest, że uzyskaliśmy jednego z najlepszych ekspertów od teatru lalkarskiego.

Nowy dyrektor będzie zarządzał Teatrem Groteska od trzech do pięciu sezonów.

Przypomnijmy, magistrat ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Groteska w październiku ubiegłego roku, po raz pierwszy od 24 lat. Z prośbą o jego rozpisanie zwrócili się do magistratu - organizatora teatru - aktorzy Groteski. Konkurs jest pokłosiem doniesień związanych z nieprawidłowościami dotyczącymi warunków pracy przy ul. Skarbowej 2.

We wrześniu ubiegłego roku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" o mobbing oskarżyli dyrektora Groteski, Adolfa Weltschka, byli pracownicy administracyjni i działu promocji, a także obsługi widowni i technicy. Opowiedzieli oni m.in. o nagłych zwolnieniach z pracy, poniżającym traktowaniu, wyzwiskach i problemach psychicznych, z którymi mierzyli się długo po odejściu z pracy.

O kryzysie w teatrze opowiedziały nam również w rozmowie z 17 września 2022 roku Maja Kubacka i Barbara Cieślak, aktorki Teatru Groteska w Krakowie należące do nowo powstałego w teatrze Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Przyznały wówczas, że założenie związku wynikało z narastających przez lata problemów.

Jednocześnie inna grupa - „57 pracowników Teatru Groteska, co stanowi 79% załogi" – opublikowała list otwarty, w którym winą za wszelkie kryzysowe sytuacje w teatrze obarcza byłych pracowników. "Chcemy jasno przekazać opinii publicznej, że stoimy murem za dyrektorem" – pisali. "Stykowe sytuacje" były w ich ocenie "wynikiem normalnego procesu pracy, codziennych starań i działań o utrzymanie jakości pracy Teatru". Sam dyrektor Weltschek w rozmowie z nami mówił, że nie jest mobberem i nie przekracza granic, dodając, że "nie ma instytucji, w której nie dochodzi do napięć na tle organizacyjnym i dyscyplinarnym".

Doniesienia mediów zaowocowały kontrolami w Teatrze Groteska, warunki pracy na Skarbowej 2 skontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy oraz magistrat.

- Obie kontrole zostały zakończone, wykazały jedynie drobne uchybienia, m.in. w nazwach stanowisk czy regulaminach organizacyjnych. Natomiast faktem jest, że teatr jest w bolesnym momencie, jest podzielony, każda ze stron ma inna interpretację tego, co się wydarzyło. Mam nadzieję, że wyniki wczorajszego konkursu pozwolą wiele naprawić i odtworzyć energię zespołu, który zasługuje na to, by iść dalej – podsumowuje Robert Piaskowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie