Reakcja rynku pracy na inflację

"Przywrócone arcydzieła" to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.
14 listopada gośćmi cyklu będą Katarzyna Figura i Janusz Zaorski, twórcy filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku".
Film z 1997 roku wyreżyserowany przez Janusza Zaorskiego to kolejna adaptacja filmowa utworów Edwarda Redlińskiego: powieści "Szczuropolacy" i dramatu "Cud na Greenpoincie", w którym autor "Konopielki" zawarł szereg gorzkich refleksji związanych ze swym pobytem w USA.
Głównymi bohaterami filmu jest sześcioro polskich emigrantów mieszkających w Nowym Jorku, wywodzących się z różnych środowisk w ojczyźnie. W rolach głównych wystąpiła plejada polskich aktorów: Bogusław Linda jako Janek („Andrew”, „Serfer”, „Lawyer”), Zbigniew Zamachowski – Ignacy, „Potejto”, Cezary Pazura – Leszek, „Azbest”, Katarzyna Figura – Teresa, siostra „Azbesta”, Rafał Olbrychski – Jacek „Pank”, brat „Serfera” i Janusz Gajos – „Profesor”.
Niegdyś wyruszyli za ocean pełni wiary w poprawę własnego losu, lecz na miejscu rzeczywistość okazała się rażąco odmienna od mitu "amerykańskiego snu". Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski. Większość z nich żyje na granicy ubóstwa, z trudem ciuła grosz do grosza, haruje od świtu do nocy. Do Polski zaś wszyscy wysyłają kasety wideo, na których rejestrują fałszywy obraz własnej prosperity.
Film i spotkanie z twórcami odbędą się 14 listopada, o godz. 19.00, przy. ul. Rajskiej 12. Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 13 zł (seniorzy).
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?