Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś osobne miasto, dziś dzielnica Krakowa. Będzie okazja, by lepiej poznać Podgórze

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Podgórza zaprasza do swojej siedziby na święto oddziału
Muzeum Podgórza zaprasza do swojej siedziby na święto oddziału
Wykłady, warsztaty rodzinne, spacer i oprowadzania kuratorskie to wydarzenia zaplanowane przez Muzeum Podgórza na święto oddziału. 24 i 25 lutego będzie okazja, by lepiej poznać dzielnicę, jej historię i tradycje.

"Podgórze było kiedyś osobnym miastem założonym w 1784 roku. Do dziś wędrując po Podgórzu można podziwiać jego piękne kamienice i dawne budynki fabryki. Domy budowane często na wzór wiedeńskich mają swój charakter, są przemyślane i pięknie zdobione" - wyjaśniają muzealnicy. - "Kolejną edycję Święta Oddziału chcemy poświęcić początkom miasta Podgórza z okazji 240 rocznicy założenia miasta przez cesarza Józefa II. Wydarzenia które planujemy wpisują się w rozszerzenie narracji wystawy stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”, która pełna jest wątków dotyczących tego okresu" - zapowiada Muzeum Krakowa, którego oddział stanowi Muzeum Podgórza, obchodzące swoje święto.

Z tej okazji 24 i 25 lutego nie tylko na mieszkańców dzielnicy czekają przygotowane przez muzealników atrakcje. Czego można się spodziewać?

Program tegorocznych obchodów święta oddziału rozpoczną rodzinne warsztaty (24 lutego, godz. 11.00) „Podgórze ze smakiem”, podczas których uczestnicy wykonają m.in. piękne podgórskie kamienice, które będzie można zjeść. W drugim dniu święta oddziału zaplanowano warsztaty "Tajemnice Muzeum Podgórza”, podczas których muzealnicy odkryją kulisy działania instytucji i powstawania wystawa muzealnych.

"Zapraszamy dzieci na niezwykłe spotkanie z Muzeum Podgórza, które w ten jeden dzień odkryje nam swoje tajemnice" - zapowiada Muzeum Podgórza.

Do udziału w tegorocznej edycji święta Muzeum Podgórza zaproszono m.in. dr Kamilę Follprecht z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz dr Monikę Cepil z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, które wygłoszą wykłady dotyczące historii Podgórza. Kolonizacja józefińska w Galicji poruszy kwestię genezy i rozwoju osadnictwa józefińskiego na obszarze Galicji, kształtowanie się i przemiany układów przestrzennych oraz analizę reliktów dziedzictwa kulturowego dzielnicy. Natomiast wykład „Podgórskie Archiwum – najstarsze dokumenty dotyczące miasta Podgórza w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie” będzie okazją do pogłębienia wiedzy m.in. związanej z początkami miasta.

Okazją do odkrycia historii Podgórza będzie spacer szlakiem najstarszej podgórskiej zabudowy związanej z początkami miasta (25 lutego, godz. 11.00). Muzealnicy zaplanowali również oprowadzania kuratorskie po wystawach Muzeum Podgórza.

Szczegóły dotyczące wydarzeń na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska