https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś wieś, dziś atrakcyjna dzielnica Krakowa. Tak wyglądały Bronowice zanim stały się częścią miasta! Życie wyglądało tu inaczej

Aleksandra Łabędź
Bronowice sprzed blisko stu lat
Bronowice sprzed blisko stu lat Narodowe Archiwum Cyfrowe-NAC
Dzisiaj dobrze skomunikowane, atrakcyjne i mające swój urok miejsce w Krakowie. Ciężko wyobrazić sobie, że przed blisko stu laty zamiast bloków były tu stare chaty kryte strzechą, otaczały je klimatyczne drewniane płoty, na wielkich łąkach wypasało się bydło, a mieszkańcy ... po prostu żyli swoim życiem. Przez lata słynni artyści dołożyli wszelkich starań, by rozsławić to miejsce. I to im się udało! Tak, to Bronowice - o nich mowa! Kiedyś odrębne wsie. Dzisiaj część Krakowa.

Bronowice Wielkie i Bronowice Małe

Bronowice Małe to dawna podkrakowska wieś. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1244 roku. W dawnych dokumentach nazywano je również: Niższymi lub Dolnymi. Bronowice Małe należały wówczas do parafii przy kościele Mariackim w Krakowie przez co były własnością proboszczów mariackich. W 1900 r. wieś liczyła ok. 850 mieszkańców. Jak podaje "Mała Encyklopedia Krakowa" autorstwa Jana Adamczewskiego: - W 1948 r. Bronowice Małe włączono do Krakowa, w 1991 r. stały się one częścią VI dzielnicy zwanej Bronowicami.

Piękno Bronowic jako jeden z pierwszych, odkrył malarz Ludwik de Laveaux, a także Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Polski malarz z Bronowicami Małymi związał się na dobre m. in. dzięki temu, że poślubił tu córkę bronowickiego gospodarza - Annę Mikołajczykównę.

Czym jeszcze rozsławiły się Bronowice? Oczywiście, że - weselem - o którym pisał Stanisław Wyspiański w swoim dramacie "Wesele". Obecnie część Bronowic Małych zachowała swój wiejski charakter. Na jej terenie znajduje się choćby regionalna architektura wraz z muzeum Rydlówka.

Bronowice Wielkie (Wyższe, Górne) przyłączono do Krakowa w 1910 jako XXXVI dzielnicę katastralną (od 1991 r. wchodzą w skład IV dzielnicy Krakowa - Prądnik Biały). Pierwsze wzmianki o Bronowicach Wielkich pojawiają się w 1274 r. Wieś w XVIII w. liczyła sobie ponad 300 mieszkańców oraz około 55 domów, dwór, młyn oraz 2 karczmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska