Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset metrów absurdu w Wieliczce

Anna Agaciak
Balustrady przeważnie oddzielają pieszych od ruchliwej jezdni, ale nie w tym przypadku
Balustrady przeważnie oddzielają pieszych od ruchliwej jezdni, ale nie w tym przypadku Adam Wojnar
O co tu chodzi? - pytają kierowcy, którzy jadą ulicą Dobczycką w Wieliczce. Firma, która kończy ważną inwestycję drogową w tym mieście (modernizację trasy wojewódzkiej nr 964), zakończyła montaż barierek na chodnikach. Rzecz w tym, że nie ustawiła ich na granicy drogi i chodnika, ale wzdłuż ogrodzeń okolicznych posesji.

Joanna Cieślik, przewodnicząca osiedla na tym terenie, przyznaje, że pierwszy raz widzi, aby tak montowano barierki. - Pewnie wynika to z prawa budowlanego, ale nie wiem, czemu ma to służyć - zastanawia się.

"GK" próbuje rozwiązać tę zagadkę. "Barierki i wygrodzenia stosuje się w celu oddzielenia pieszych od jezdni, jednocześnie uniemożliwiając im przekraczanie jezdni
w miejscach niedozwolonych". Tyle definicja. Do wielickich barierek ten opis nie pasuje. Dzwonimy do wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce. Kierownik Teresa Kuchnia widziała barierki, zastanawiała się z pracownikami, jaka jest ich funkcja, ale bez skutku.

Ekolodzy zablokowali budowę kompleksu klinik w Krakowie

- To nie nasza inwestycja, proszę dzwonić do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, odpowiedzialnych za modernizację - radzi urzędniczka. Roman Leśniak z ZWD e-mailem przesłał nam kuriozalne wyjaśnienia. W całości publikujemy je w internecie (www.gk.pl). W wielkim skrócie wynika z nich, że do takiego rozwiązania, zmusiło wykonawców... wznoszenie się ul. Dobczyckiej ku górze i rozporządzenie Ministra Transportu z 1999 r.

Wojewódzki Zarządu Dróg w Krakowie wyjaśnia

Mówi ono m.in., że pochylenie podłużne chodnika nie powinno przekraczać 6 proc. Przy większych pochyleniach należy stosować schody lub pochylnie. Ponieważ na ul. Dobczyckiej nie ma na nie miejsca, zastosowano barierki. Po co? "Aby zachować bezpieczeństwo ruchu pieszym przy ekstremalnych sytuacjach pogodowych (śnieg), jak również możliwość poruszania się osobom starszym i niepełnosprawnym" - czytamy w wyjaśnieniu.

Domyślamy się, że chodzi o to, aby piesi, niepełnosprawni i starsi podciągali się dzięki barierkom pod górę! Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. niepełnosprawnych, zapewnił nas jednak, że nie ma czegoś takiego jak balustrada dla niepełnosprawnych, tylko poręcze. Widząc wielickie barierki na zdjęciu stwierdził, że nie tak wyglądają poręcze dla niepełnosprawnych. - Wyjaśnienia ZDW to dorabianie ideologii do dziwnego zamysłu - zauważa.

- Te barierki musiały kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych - zauważa Tomasz Krystecki z gm. Wieliczka. - Jakoś bym je przełknął, gdyby oddzielały drogę od chodnika. Przepisy zmuszające wykonawców do takich instalacji są absurdalne, tym bardziej że na Dobczyckiej pieszych jest jak na lekarstwo.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia
pięknych dziewczyn
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:** 17-latka aresztowana za podżeganie do gwałtuMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska