FLESZ - Będą zmiany w kanonie lektur

Czym jest Hades dla Demeter, bogini urodzaju i opiekunki pięknych narodzin? Czym jest Hades dla jej córki Kory, jedynej żywej wśród umarłych? Czym jest Hades dla Eurydyki nieustannie wyciąganej z zaświatów? Czym jest Hades dla Orfea, w mitologii sławnego poety i argonauty? Czym jest Hades dla Karen Carpenter? Czym i kim jest Hades współcześnie? Z pytaniami odnoszącymi się do świata mitycznego, kondycji antycznych bóstw współcześnie oraz punktów wspólnych antyku i teraźniejszości zmierzy się spektakl "Boginie" w reżyserii Jana Jelińskiego.
To sztuka oparta na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała.
Wybrałem temat czerpiący ze świata mitycznego, ponieważ interesuje mnie badanie kondycji bóstw w kontekście współczesności. Archetypiczna energia mitów greckich stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące
– wyjaśnia Jan Jeliński, reżyser spektaklu, student V roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.
Jeliński jest także laureatem nagrody głównej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas 10. Forum Młodej Reżyserii. Członkowie jury docenili twórcę za reżyserię spektaklu "Nimfy 2.0" wystawionego w Starym Teatrze w Krakowie, a szczególnie za wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury.
Premierowe pokazy "Bogiń" na deskach Teatru Słowackiego odbędą się 4,5 i 6 czerwca, spektakl będzie grany również w pierwszym tygodniu lipca.
Na scenie Domu Machin zobaczymy Natalię Strzelecką, Alinę Szczegielniak, Magdalenę Osińską, Karola Kubasiewicza, Rafała Szumerę.
Tekst i dramaturgia: Alicja Kobielerz, scenografia i kostiumy: Rafał Domagała, muzyka: Filip Grzeszczuk, wideo: Adam Zduńczyk, projekcje multimedialne: Tomasz Gawroński, inspicjent: Bartłomiej Oskarbski, producentka: Oliwia Kuc.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!