Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?”, organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Uczestnicy warsztatów, które rozpoczną się 11 stycznia, uszyją m.in. sukienkę dla Balladyny, spodnie dla Ofelii i krezę dla Hamleta, dowiedzą się też na czym polega reżyseria światła i realizacja wideo podczas przedstawień, które znajdują się w repertuarze. Będą też mogli również zabaczyć spektakl „Hamlet” zza kulis i przyjrzeć się z bliska pracy inspicjenta.
- Po premierze nowego spektaklu publiczność zwykle ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje w teatrze wiele osób, których nie widać na scenie. Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków i realizatorów wideo. Nazywamy ich w teatrze „duchami”, ponieważ większość z nich jest dla widzów niewidzialna, ale bez ich pracy nie byłoby magii teatru – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?”.
Najmłodsi widzowie będą mogli podczas warsztatów zajrzeć do pracowni sceno-technicznej, w której powstał m.in. siedmiometrowy smok ze spektaklu „Smok!” Jakuba Roszkowskiego i gigantyczna dłoń do spektaklu „Hamlet” Bartosza Szydłowskiego. Uczestnicy warsztatów poznają też tajemnice teatralnych guzików i zasoby magazynu kostiumów. W programie nie zabraknie również warsztatów dla profesjonalistów, w tym m.in. z reżyserii światła i realizacji wideo, która staje się w teatrze coraz bardziej popularna.
Pełen program warsztatów i możliwość zapisów – na stronie internetowej www.jakdziałateatr.pl
