https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kinematograf w Pałacu Potockich: 20 lipca zobaczymy "Romans prowincjonalny"

Paweł Gzyl
Kinematograf w Pałacu Potockich to kino letnie w wyjątkowym otoczeniu
Kinematograf w Pałacu Potockich to kino letnie w wyjątkowym otoczeniu Materiały prasowe
Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Kinem Pod Baranami zaprasza na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 20 lipca na dziedzińcu kamienicy przy Rynku Głównym 20 zaprezentowany zostanie "Romans prowincjonalny" – adaptacja opowiadania Kornela Filipowicza, zrealizowana przez uznanego dokumentalistę, Krzysztofa Wierzbiańskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja poety Wojciecha Bonowicza.

FLESZ - Koronawirus. Kiedy szczepienia dzieci?

od 16 lat

Mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich stał się miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Za pokazy odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kino Pod Baranami, a w programie znalazły się różnorodne filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.

20 lipca o godz. 21, na dziedzińcu Pałacu Potockich, odbędzie się drugi pokaz cyklu - projekcja filmu "Romans prowincjonalny", opartego na mikropowieści Kornela Filipowicza, jednego z najważniejszych powojennych polskich prozaików.

Główną bohaterką filmu jest Elżbieta – młoda nauczycielka muzyki mieszkająca na prowincji. Pojawienie się w okolicy Fabiana – uznanego warszawskiego poety – staje się dla zbuntowanej dziewczyny szansą na wyzwolenie z drobnomieszczańskiej monotonii.

Reżyser, Krzysztof Wierzbiański, to ceniony dokumentalista i twórca spektakli teatru telewizji. W rolach głównych wystąpili Krystyna Wolańska (aktorka związana m.in. z Teatrem Rozmaitości w Warszawie i Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze) oraz Marek Bargiełowski ("Piłkarski poker", "C.K. Dezerterzy", "Dolina Issy").

Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które wygłosi Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz, autor m.in. nominowanej do Nagrody Nike biografii Józefa Tischnera czy zbioru wierszy "Druga ręka" (nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej). Miłośnik i popularyzator twórczości Kornela Filipowicza.

Przygotowany przez niego zbiór opowiadań Filipowicza "Romans prowincjonalny i inne historie" (2018), obejmujący również opowiadanie, które stało się kanwą dla prezentowanego filmu, był drugim po latach wznowieniem prozy wieloletniego partnera Wisławy Szymborskiej, który utorował drogę do ponownego odkrycia jego twórczości w XXI w.

Bilety - 10 zł.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska