FLESZ - Białoruska prowokacja

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, działaczka społeczna walcząca o prawa kobiet Kazimiera Bujwid, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzembosz, a wreszcie współczesne nam pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z naszym miastem, które pojawiają się w spektaklu Baletu Cracovia Danza „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”.
– Sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – mówi Romana Agnel, reżyserka i choreograf przedstawienia „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu – dodaje.
W przedstawieniu – w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego – pojawiają się nie tylko m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi oraz sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.
Balet Cracovia Danza – założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach, występował m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki czy Operze Margrabiów w Bayreuth. Zespół występuje również zagranicą, odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, Bułgarię, Stany Zjednoczone, Indie czy Koreę. Balet od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury Miasta Krakowa.