Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny apel w sprawie dyrektora Teatru Słowackiego. Radny wzywa, by skończyć "vendettę administracyjną"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Dyrektor Teatru Słowackiego jest odwoływany przez marszałka od 746 dni
Dyrektor Teatru Słowackiego jest odwoływany przez marszałka od 746 dni Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
"Panie Marszałku niech Pan dłużej nie idzie tą drogą i zakończy dzisiaj tę farsę, z której naśmiewa się cała Polska" - apeluje do marszałka Witolda Kozłowskiego Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Sprawa dotyczy Teatru Słowackiego i trwającej od ponad dwóch lat procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora. Radny domaga się także pieniędzy dla teatru i zapowiada podjęcie kroków w sprawie współprowadzenia Teatru Słowackiego przez MKiDN.

Do rąk marszałka Witolda Kozłowskiego trafiła w poniedziałek, 26 lutego, interpelacja radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka, w której ten domaga się zaprzestania procedury odwołania i przeprosin dla Krzysztofa Głuchowskiego. Dyrektor Teatru Słowackiego jest odwoływany przez marszałka od 746 dni.

"Teatr jest przez Zarząd Województwa destabilizowany, a Dyrektor uporczywie nękany z powodu rzekomego naruszenia przepisów w zakresie stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. Sprawa, o czym może już mało kto pamięta dotyczyła przetargu na sprzątanie w czasie lockdownów podczas pandemii COVID. W wyniku decyzji Dyrektora Teatr zaoszczędził ok. 80 tys. złotych, co bardzo nie spodobało się Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa" - wyjaśnia Kazimierz Barczyk, wzywając marszałka Kozłowskiego do niezwłocznego i całkowitego wycofania się ze stawianych mu zarzutów.

Przypomnijmy, W poniedziałek, 15 stycznia, odbyła się rozprawa w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie, podczas której Krzysztof Głuchowski – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Słowackiego w Krakowie został uniewinniony z zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Orzeczenie RIO jest ostateczne. Oficjalny komunikat o wszczęciu przez Urząd Marszałkowski (organizatora Teatru Słowackiego) procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora pojawił się na stronie internetowej urzędu wieczorem 17 lutego 2022 roku.

Sprawa, o której mowa w komunikacie dotyczy unieważnienia przetargu na początku pandemii, dzięki temu zabiegowi teatr nie poniósł dużych strat finansowych związanych z lockdownem. Podczas trwającej 700 dni procedury odwołania murem za Krzysztofem Głuchowskim stanęli nie tylko wszyscy pracownicy teatru i artyści związani ze sceną, ale także środowisko artystyczny w Polsce, wyrazy poparcia płynęły także z zagranicznych teatrów, ludzie kultury i sztuki.

Kazimierz Barczyk domaga się przeprosin dla Krzysztofa Głuchowskiego.

"Ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości Dyrektorowi Głuchowskiemu należą się ze strony Pana Marszałka przeprosiny – apeluję do Pana o to. Panie Marszałku niech Pan dłużej nie idzie tą drogą i zakończy dzisiaj tę farsę, z której naśmiewa się cała Polska" - czytamy w interpelacji.

Najlepszy teatr w Polsce bez pieniędzy

Kazimierz Barczyk apeluje także o korektę budżetu Teatru Słowackiego. Najlepszemu teatrowi w Polsce - jak tłumaczy radny - brakuje pieniędzy na "prowadzenie placówki". Na ten cel Teatr Słowackiego otrzymał na 2024 rok budżet w wysokości 21 570 700 zł.

"Brakuje co najmniej 2 850 000 zł" - wylicza Barczyk, apelując dodatkowo o zwiększenie dotacji dla instytucji, która - jak podkreśla radny "zarabia rekordowe, jak na tego typu instytucję kultury, pieniądze na utrzymanie Teatru", w minionym roku było to 14 mln zł.

"Jednak wszystko to odbywa się kosztem normalnej działalności, nieustannego podnoszenia cen biletów i rezygnacji z wielu wartościowych projektów społecznych i edukacyjnych" - tłumaczy radny, nazywając działania marszałka i Zarządu Województwa "vendettą administracyjną".

Teatr, który dzięki unijnym pieniądzom i dotacji województwa, przeszedł prace remontowe, potrzebuje dodatkowego wsparcia w wysokości 100 tys. m.in. na wyposażenia Archiwum Artystycznego i Biblioteki.

Kazimierz Barczyk zapowiada również apel do ministra Bartłomieja Sienkiewicza, by ten "zaraz po wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego" podjął decyzję o współprowadzeniu przez resort kultury Teatru Słowackiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kolejny apel w sprawie dyrektora Teatru Słowackiego. Radny wzywa, by skończyć "vendettę administracyjną" - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska