Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 dała zielone światło na wszelakie inwestycje budowlane. Okazało się bowiem, że można zbudować wszystko, z pominięciem prawa budowlanego i o planowaniu przestrzennym, jeśli jako cel wskazało się walkę z epidemią. Efektem tego dochodziło do absurdalnych inwestycji, które z przeciwdziałaniem epidemii nie miały wiele wspólnego.
Zapisy obowiązywały do 3 września. W tym czasie w Krakowie rozpoczęta lub ukończono realizację 77 zadań. To m.in. przebudowa i zmiany sposobu użytkowania na cele izolatorium, budowa obiektów usługowych lub zespołów budynków mieszkalnych, czy też zespołu budynków jednorodzinnych.
- Miasto sprawdza stan realizacji tych inwestycji. Czynności sprawdzające prowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we współpracy z Wydziałem Architektury. Czynności kontrolne zostały podjęte w odniesieniu do 55 inwestycji. Pozostałe z nich zostaną objęte kontrolą w najbliższym czasie - informuje krakowski magistrat w komunikacie.
Koronawirus. Kraków i ponad pół Małopolski w STREFIE CZERWON...
- Doszło do absurdu, w ramach walki z covid ktoś chciał przebudować sobie pergolę w restauracji, rozbudować strych na cele mieszkalne, czy postawić blok lub osiedle domów jednorodzinnych, które miały robić za izolatoria - mówi radny Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w radzie miasta. Na bazie lex covid deweloper próbuje budować m.in. osiedle domów jednorodzinnych w Pychowicach przy ul. Sodowej.
Część wniosków w ramach lex covid dało się w miarę uzasadnić. Np. lekarza, który chce rozbudować dom o dodatkowe pomieszczenie, aby izolować się od rodziny. - Zdecydowana większość to jednak kuriozalne sytuacje, jak postawienie dwóch blaszanych garaży, czy przebudowa pergoli - mówi radny Stawowy.
Jak dodaje, ustawodawcy zabrakło wyobraźni co do konsekwencji wykorzystania lex covid. - Ustawa nie reguluje co dalej, jak zrobić np. podział geodezyjny, jak uzyskać meldunek dla adresu mieszkalnego wybudowanego na działce rolnej - mówi Stawowy.
Teoretycznie ws. nieprawidłowości można kierować wnioski do PINB, ale nadzór budowlany jest instytucją bardzo małej sile sprawczej. Decyzje PINB o rozbiórkach samowoli budowlanych są nierealizowane często przez wiele lat.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
