Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od ulicy Meissnera do pętli w Mistrzejowicach cały czas postępuje. Zgodnie z harmonogramem realizacja prac ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2026 r.
Główne zakresy robót i termin ich wykonania:
- zakończenie przebudowy pętli „Mistrzejowice” w zakresie torowym – IV kwartał 2024 r.
- wykonanie płyty pośredniej stacji „Rondo Polsadu” (poziom –1) – IV kwartał 2024 r.
- zakończenie budowy ścian szczelinowych – I kwartał 2025 r.
- wykonanie płyty dennej (poziom –2) stacji „Rondo Polsadu” – II kwartał 2025 r.
- zakończenie prac przy konstrukcji tunelu – III kwartał 2025 r.
- wyposażanie tunelu – IV kwartał 2025 r.
- budowa torowiska tramwajowego – IV kwartał 2025 r.
- prace wykończeniowe (mała architektura i nasadzenia) – I kwartał 2026 r.
Prace cały czas postępują
W minionym tygodniu firma Gülermak, odpowiedzialna za realizację Tramwaju do Mistrzejowic, zakończyła prace przy przebudowie sieci ciepłowniczej na odcinku od alei Jana Pawła II do Ronda Młyńskiego oraz komór ciepłowniczych przy ulicy Bohomolca i Jancarza.
Od początku budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic budowniczowie zmodernizowali lub przebudowali ponad 2500 metrów podziemnej infrastruktury ciepłowniczej.
Prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej były prowadzone etapami. Ze względu na zastosowaną technologię zgrzewania rur, każda sekcja musiała zostać w pełni wygrzana przed zasypaniem wykopu.
– Dużym wyzwaniem było przeprowadzenie rur przez poprzeczne przejścia głównych ulic. Aby zminimalizować utrudnienia w ruchu, stworzyliśmy tymczasowe przejazdy, które zapewniły płynność komunikacyjną i umożliwiły kontynuację prac – wskazywał Paweł Kos, kierownik robót sanitarnych w firmie Gülermak.
Przebudowa sieci ciepłowniczej była niezbędna ze względu na kolizje z budowanymi ścianami szczelinowymi na początku ulicy Meissnera oraz przy Rondzie Młyńskim, a także z uwagi na pokrywanie się jej z planowaną trasą linii tramwajowej. Dodatkowo, modernizacja była konieczna, aby dostosować sieci podziemne do obowiązujących standardów technicznych i zapewnić mieszkańcom dostęp do bezpiecznej i trwałej infrastruktury.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
