Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Awaria i kąpielisko na Zakrzówku już w remoncie. Za dużo ludzi w basenach?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Budowę Parku Zakrzówek rozpoczęto w 2019 roku. Inwestycja kosztowała 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe, a największą atrakcją ma być kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości.
Budowę Parku Zakrzówek rozpoczęto w 2019 roku. Inwestycja kosztowała 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe, a największą atrakcją ma być kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości. PPG/ZZM
Barierki, taśmy odgradzające, puste baseny. Taki widok od wczoraj można ujrzeć na otwartym nie tak dawno kąpielisku na Zakrzówku. Baseny nie wytrzymały, za dużo weszło do nich ludzi. Urzędnicy zapowiadali, że z kąpieliska (basenów i pomostów) na raz powinno korzystać ok. 600 osób, ale kiedy je otwarli nie liczyli wchodzących i nie zamierzają tego robić. Może stąd kłopot z wytrzymałością basenów? Zdecydowano o regularnym serwisowaniu kąpieliska – w każdy poniedziałek. Akweny będą zatem otwarte od wtorku do niedzieli.

Jak donosi protal KRKnews problem miał dotyczyć dwóch basenów i śrub, na których są mocowane ich dna, po których chodzą kąpiący się. ZZM twierdzi jednak, że Nie ma już barierek. Prace serwisowe trwają tylko na jednym z basenów. Pozostałe działają. Pomosty również.

Nie wiadomo ile potrwa naprawa. Nie ma też informacji o wprowadzeniu przez ZZM nowych zasad i ograniczeń, by osób w basenach było mniej. Czy awaria zostanie usunięta do najbliższego weekendu? Czy wszystkie basenu będą udostępnione? Kto zapłaci za naprawę i ile będzie kosztowała? Czy Zarząd Zieleni Miejskiej nie obawia się konsekwencji wpuszczania większej liczby osób niż ta, którą wskazały próby i testy kąpieliska?

Te pytania zadaliśmy ZZM, czekamy na pełną odpowiedź. Skontaktowaliśmy się jednak na szybko z dyrektorem ZZM Piotrem Kempfem, który uspokaja krakowian.

- Trwają prace serwisowe. Będziemy robić przeglądy gdy będzie pozwalała pogoda. I teraz jest dokładnie taka pogoda.
Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, a liczba osób na chwilę obecną nie powoduje problemów. Trwają prace tylko na jednym basenie - 120 cm. Przy normalnej liczbie gości i dobrej pogodzie nie jest to możliwe, bo jest tam najwięcej pływających. Prace serwisowe wykonuje firma, która realizowała zadnie na własny koszt - mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

ZZM pisze też na swoim profilu FB:

"Park Zakrzówek jak każdego innego rodzaju infrastruktura np. place zabaw musi podlegać bieżącemu utrzymaniu i pracom serwisowym. Takie działanie, ze względu na okienko pogodowe i niższą temperaturę, obecnie prowadzone jest basenie o głębokości 120 cm. Cyklicznie przeprowadzane musi być na każdym z basenów. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Kąpielisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest odwiedzane przez Was bardzo licznie. Podjęliśmy więc decyzję, aby takie prace serwisowe prowadzone były regularnie, raz w tygodniu. Każdy poniedziałek będzie tym dniem, w którym wprowadzona zostanie przerwa techniczna tak ja chociażby w przypadku tężni solankowych. W poniedziałki baseny nie będą czynne, tak aby można było przeprowadzić prace konserwacyjne i serwisowe. Wykonanie ich w komfortowych warunkach to komfort i bezpieczeństwo użytkowników kąpieliska. Park Zakrzówek to miejsce wyjątkowe, dlatego sposób jego funkcjonowania musi być stale rewidowany i dostosowywany do sposobu korzystania z tej przestrzeni. Na kąpielisko zapraszamy codziennie od wtorku do niedzieli. Poniedziałek będzie dniem, w którym możemy korzystać z wszystkich innych atrakcji tego ponad 50 ha terenu"

Kąpielisko na Zakrzówku udostępniono mieszkańcom i turystom 1 czerwca, ale otwarto je oficjalnie 22 czerwca. Wtedy też pojawili się ratownicy. A z nimi tłumy plażowiczów, góry śmieci, posypały się też mandaty od straży miejskiej za łamanie regulaminu. Typowe kąpielisko miejskie, nic dziwnego. Natomiast awaria to już co innego i sprawę trzeba wyjaśnić.

Z czego składa się kąpielisko na Zakrzówku

Na kąpielisko składa się pięć niecek basenowych o różnej głębokości, strzeżonych przez ratowników:

  • niecka nr 1 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać,
  • niecka nr 2 o głębokości 80 cm – strefa dla nieumiejących pływać,
  • niecka nr 3 o głębokości 40 cm – strefa dla nieumiejących pływać, z wyznaczonym przy pomocy białych boi brodzikiem dla dzieci,
  • niecka nr 4 o głębokości 120 cm – strefa dla nieumiejących pływać,
  • niecka nr 5 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać.

Firmy z tej branży szukają pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska