https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Zmiany w ruchu. Urzędnicy podają też lokalizację nowych przystanków

Piotr Rąpalski
Szymon Korta/Materiały prasowe
W poniedziałek, 4 września, od godz 9.00 zostanie wprowadzone tymczasowe zwężenie jezdni na ulicy Dobrego Pasterza, na wysokości hotelu Swing. Jak informuje wykonawca linii tramwajowej do Mistrzejowic, utrudnienia będą obowiązywały jedynie przez kilka godzin. Mimo że budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic dopiero się rozpoczęła, a jej oddanie jest planowane na koniec 2025 roku, to urzędnicy już podają gdzie będą zlokalizowane nowe przystanki.

Ruch pieszy sterowany będzie przez odpowiednio przeszkolonych i uprawnionych pracowników wykonawcy. Po zakończeniu prac ciągi komunikacyjne zostaną przywrócone do pełnych szerokości.

Przypomnijmy, że nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema–Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej. Partnerem prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia podmiotu publicznego za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.

KST do Mistrzejowic: lokalizacje nowych przystanków tramwajowych

Na terenie inwestycji występuje nie tylko gęsta zabudowa mieszkaniowa, ale także obszary generujące duży ruch, takie jak strefy biurowe, centra handlowe, kino czy park wodny. W związku z tym lokalizacje przystanków zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do tych miejsc.
Projekt zakłada budowę nowych i przebudowę istniejących przystanków tramwajowych, które umiejscowiono:

Kraków. Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Zmiany w ruchu. Urzędnicy podają też lokalizację nowych przystanków
Kraków.pl
  • na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Meissnera
  • w rejonie ul. Ugorek
  • w rejonie skrzyżowań z ulicami Mieczysława Pszona i Kazimierza Chałupnika
  • w rejonie ronda Młyńskiego (przystanek podziemny)
  • w rejonie ronda Polsadu (przystanek podziemny)
  • w rejonie ronda Barei, przy ul. Dobrego Pasterza
  • przy ul. Dobrego Pasterza w rejonie ul. Krzesławickiej
  • przy ul. Bohomolca w rejonie ul. Kniaźnina
  • przy ul. Jancarza w rejonie os. Oświecenia
  • na przebudowanej pętli Mistrzejowice.

Każdy przystanek będzie wyposażony w wiatę chroniącą przed słońcem i deszczem. Dodatkowo tam, gdzie było to technicznie możliwe, na peronach tramwajowych i autobusowych zaprojektowano nowe nasadzenia. Dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu antykompresyjnego, korzenie klonów pospolitych Globosum będą miały swobodną przestrzeń do rozwoju pod chodnikiem i jezdnią.

Do przystanków podziemnych w okolicy rond Młyńskiego i Polsadu będzie się można dostać schodami tradycyjnymi i ruchomymi, a także windami. W przestrzeniach podziemnych przewidziane są rampy i miejsca do wsiadania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Wielkie logistycznie przedsięwzięcie. Bohomolca potrafi się przykorkować nawet bez budowy. Mam nadzieję że jest plan zarządzania ruchem na czas budowy a nie tylko projekty nasadzeń nowych kwiatów i drzew ;)
A
Antyrusek
2 września, 10:01, Zbigniew Rusek:

Nie lubię tramwajów.

Nie lubię głupich komentarzy i hipokryzji.

a
aqwa
Batalia w sprawie budowy tej inwestycji toczy się od kilku lat a teraz urzędnicy JUŻ podają, gdzie będą zlokalizowane nowe przystanki. Czyżby z obawy o protesty ? Co na to tzw. aktywiści ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska