FLESZ - PiS utraci większość?
Centrum Literatury i Języka - Planeta Lem ma zostać otwarte w 2022 roku. Muzeum poświęcone autorowi "Solaris" powstanie przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie, w zrewitalizowanym XVIII-wiecznym Składzie Solnym na Zabłociu i będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjno-społecznym. Miasto widzi je także jako flagową inwestycję w obszarze kultury w najbliższych latach.
Na przestrzeni przeszło 7 tys. metrów kwadratowych swoje miejsce znajdą przestrzenie wystawiennicze, jak innowacyjna wystawa multimedialna o twórczości Stanisława Lema czy ekspozycja poświęcona komunikacji i językowi, mediateka, biblioteka i pracownia multimedialna, wielofunkcyjne sale z przeznaczeniem na organizowane w Krakowie festiwale i wydarzenia literackie, a także kawiarnio-księgarnia i ogród. Obiekt będzie stanowić centrum operacyjne dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Architekci w proponowanych projektach musieli także nawiązać do lokalnego kontekstu: „Zakłada się, że wybrana przez Sąd konkursowy koncepcja uwzględniać będzie szczególny charakter przedsięwzięcia. Istotne jest powiązanie zastosowanych rozwiązań z kontekstami dalekimi i bliskimi Małopolski i Krakowa – miasta kultury, nauki i sztuki” - pisano w ogłoszeniu konkursu architektonicznego w 2018 roku, rozstrzygniętego w marcu ubiegłego roku. Zwyciężyła w nim warszawska Pracownia JEMS Architekci.
Teraz koncepcję Planety Lem zaprezentował Robert Piaskowski, pełnomocnik Krakowa ds. kultury podczas wirtualnej międzynarodowej konferencji poświęconej partnerstwu publiczno-prywatnemu, zorganizowanej w Kanadzie przez The Canadian Council for Public-Private Partnership. Konferencja była okazją do przybliżenia trendów w sektorze publiczno-prywatnym i poznania czołowych firm deweloperskich i inwestorskich działających w tym zakresie.
Centrum Literatury i Języka - Planeta Lem będzie kolejną instytucją kultury na poprzemysłowym Zabłociu. W sąsiedztwie znajdują się m.in. Fabryka Emalii Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.
