Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz bliżej końca remontu Muzeum Czartoryskich [ZDJĘCIA]

(red)
Ostatnie chwile przed końcem remontu Muzeum Czartoryskich. Przeszklony dach nad dziedzińcem
Ostatnie chwile przed końcem remontu Muzeum Czartoryskich. Przeszklony dach nad dziedzińcem Tomasz Markowski/ Pracownia Fotograficzna MNK
W Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie trwa remont. 19 grudnia będzie można wejść do budynków przy św. Jana i Pijarskiej i zobaczyć, jak wyglądają odnowione sale ekspozycyjne. A my uchylamy wam drzwi już dziś. Zobaczcie, jak wygląda na dwa miesiące przed otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Już nie musicie zastanawiać się, co obecnie dzieje się za jego murami Muzeum Książąt Czartoryskich. Zobaczcie efekt pracy zespołu placówki. Już 18 września wejdą tam pierwsi zwiedzający: będą to pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich. 19 grudnia nastąpi uroczyste otwarcie (goście z zaproszeniami), natomiast 20 grudnia 2019 roku do gmachu będzie mógł wejść każdy zainteresowany.

Otwarcie zbiega się z 500 rocznicą śmierci Leonarda da Vinci, autora "Damy z gronostajem", najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach, znajdującego się w kolekcji Czartoryskich.

Zmiany widoczne są już na pierwszy rzut oka. Wystarczy wspomnieć, że dziedziniec przykrył niezwykły, przeszklony dach.

Poza tym zaplanowano:

  • Wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego.
  • Przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu (przeprowadzone zostaną m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne, montaż wyposażenia wystawy oraz systemu radio-monitoringu warunków klimatycznych).
  • Zakup wyposażenia AV i IT niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej.
  • Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich, w tym zakup specjalistycznego wyposażenia.
  • Digitalizacja obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich wraz z zakupem infrastruktury sprzętowej.
  • Przygotowanie nowej ekspozycji (wystawy stałej) wraz z programem edukacyjno-kulturowym.
  • Działania PR i promocyjne oraz zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
  • Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

W sierpniu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia dwuetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu został wybrany projektant – firma Art FM z Krakowa.

Dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreśla, że to dzięki zakupieniu zbiorów przez ministerstwo w 2016 roku za sumę o równowartości 100 mln euro mogły ruszyć prace nad modernizacją budynków i przygotowaniem nowej ekspozycji. Bez tego - jak zaznacza - nie byłoby możliwości dokończenia remontu.

Jeśli chodzi o wystawę stałą, dr Katarzyna Płonka-Bałus, kuratorka zbiorów Czartoryskich, podkreśliła, że nowa ekspozycja będzie nawiązywać do dawnej, XIX-wiecznej koncepcji i będzie naśladować podziały tematyczne, które znane były zwiedzającym Muzeum Czartoryskich, zamkniętego w 2010 roku z powodu remontu.

W związku ze wzrostem kosztów projektu "Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjęło, że remont pochłonie ponad 51,4 mln zł (z kwoty ponad 43,5 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska