Już nie musicie zastanawiać się, co obecnie dzieje się za jego murami Muzeum Książąt Czartoryskich. Zobaczcie efekt pracy zespołu placówki. Już 18 września wejdą tam pierwsi zwiedzający: będą to pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich. 19 grudnia nastąpi uroczyste otwarcie (goście z zaproszeniami), natomiast 20 grudnia 2019 roku do gmachu będzie mógł wejść każdy zainteresowany.
Otwarcie zbiega się z 500 rocznicą śmierci Leonarda da Vinci, autora "Damy z gronostajem", najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach, znajdującego się w kolekcji Czartoryskich.
Zmiany widoczne są już na pierwszy rzut oka. Wystarczy wspomnieć, że dziedziniec przykrył niezwykły, przeszklony dach.
Poza tym zaplanowano:
- Wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego.
- Przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu (przeprowadzone zostaną m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne, montaż wyposażenia wystawy oraz systemu radio-monitoringu warunków klimatycznych).
- Zakup wyposażenia AV i IT niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej.
- Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich, w tym zakup specjalistycznego wyposażenia.
- Digitalizacja obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich wraz z zakupem infrastruktury sprzętowej.
- Przygotowanie nowej ekspozycji (wystawy stałej) wraz z programem edukacyjno-kulturowym.
- Działania PR i promocyjne oraz zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
- Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
W sierpniu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia dwuetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu został wybrany projektant – firma Art FM z Krakowa.
Dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreśla, że to dzięki zakupieniu zbiorów przez ministerstwo w 2016 roku za sumę o równowartości 100 mln euro mogły ruszyć prace nad modernizacją budynków i przygotowaniem nowej ekspozycji. Bez tego - jak zaznacza - nie byłoby możliwości dokończenia remontu.
Jeśli chodzi o wystawę stałą, dr Katarzyna Płonka-Bałus, kuratorka zbiorów Czartoryskich, podkreśliła, że nowa ekspozycja będzie nawiązywać do dawnej, XIX-wiecznej koncepcji i będzie naśladować podziały tematyczne, które znane były zwiedzającym Muzeum Czartoryskich, zamkniętego w 2010 roku z powodu remontu.
W związku ze wzrostem kosztów projektu "Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjęło, że remont pochłonie ponad 51,4 mln zł (z kwoty ponad 43,5 mln zł).
