Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków czeka trudny rok 2023. Mogą być podwyżki, będą igrzyska. Zakończy się kilka ważnych inwestycji

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jaki będzie 2023 rok dla krakowian? Prezydent Jacek Majchrowski jest optymistą. Radni przestrzegają, że może być ciężko i może nie obejść się bez kolejnych podwyżek. W najbliższych miesiącach mają zostać zakończone ważne inwestycje, takie jak budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej, rozbudowa al. 29 Listopada czy też gigantyczne przedsięwzięcie PKP, dotyczące rozbudowy linii kolejowej przez centrum miasta. Na przełomie czerwca i lipca pod Wawelem odbędą się igrzyska europejskie. W Tauron Arenie zaśpiewają m.in. Robbie Williams, Sting, Peter Gabriel i zespół Depeche Mode. Przejdź do GALERII, by zobaczyć co nas czeka pod Wawelem w tym roku.

- Jeżeli patrzymy na nowy rok, to jest sytuacja, która napawa optymistycznie mimo sytuacji finansowej, jaka jest w całym kraju - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas składania krakowianom życzeń świątecznych i noworocznych.

- Życzę państwu, aby także w waszych domach była świadomości tego, że nie było źle i będzie lepiej, żebyśmy te święta przeżyli w spokoju, a mając na uwadze nowy rok, mieli też świadomość tego, że będzie naprawdę nie najgorzej – dodał prezydent.

Trochę inaczej na nowy rok patrzą krakowscy radni.

- Oby przyszły rok był udany, ale mam wątpliwości, czy krakowianie będą z niego zadowoleni. Życie w naszym mieście może być coraz trudniejsze. W nowy rok wkraczamy z wyższych podatkiem od nieruchomości, a na tym może się nie skończyć. Nie wykluczone, że prezydent znów powróci do propozycji podwyżek opłat za bilety MPK i wyższych stawek za parkowanie w strefie płatnego postoju, które dzięki głosom sprzymierzonych z nim radnych wciąż mogą zostać wprowadzone – mówi Michał Drewnicki (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że przed świętami krakowscy radni przegłosowali wycofanie z porządku obrad sesji Rady Miasta prezydenckich projektów dotyczących zwiększenia cen biletów MPK i opłat w strefie parkowania. Oba projekty wciąż jednak są na liście oczekujących na rozpatrzenie.

Nowe tory, drogi i parki

Kondycja finansowa miasta może sprawić, że w tym roku będą potrzebne dodatkowe pieniądze na funkcjonowanie miasta i realizację inwestycji.

Ze względu na sytuację miasto nie planuje w tym roku rozpoczęcia nowych dużych inwestycji. Mają być kończone te, które już są prowadzone. W III kwartale 2023 roku mamy pojechać tramwajem z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową. W tym roku ma się również zakończyć rozbudowa al. 29 Listopada.

W lecie ma zostać już udostępniony Park na Zakrzówku. W tym roku planowane jest też zakończenie rewaloryzacji Parku Bednarskiego. Ma również powstać park przy ul. Karmelickiej, który będzie nosił imię Wisławy Szymborskiej. W 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę urodzin noblistki z Krakowa. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.

W połowie 2023 r. ma być uruchomiona dodatkowa para torów kolejowych w centrum miasta. Dzięki gigantycznej inwestycji PKP PLK w pełni będzie można korzystać z powstających estakad kolejowych między ul. Kopernika i Miodową oraz trzech mostów kolejowych nad Wisłą (dwa są już gotowe) z kładką pieszo-rowerową (dofinansowało ją miasto). Otwarta ma również zostać stacja kolejowa Kraków - Grzegórzki.

Przebudują stadion Wisły na igrzyska europejskie

Największą imprezą w Krakowie organizowaną w 2023 roku będą igrzyska europejskie, zaplanowane na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Z myślą o nich przebudowany zostanie stadion Wisły. Wygląd zmienią elewacje trybun. Modernizację ma także przejść tor kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej.

- Jeżeli chodzi o igrzyska europejskie, to nie byłyby Krakowowi potrzebne, gdyby nie rządowe dotacje na inwestycje. Mam nadzieję, że uda się zakończyć przedsięwzięcia, które są zaplanowane w Krakowie na 2023 rok, chociaż nie ma pewności, czy nie będą drożej kosztować, bowiem rząd wprowadził ustawę, która zezwala na zmianę cen w czasie realizacji. A powodem może być wciąż niepowstrzymana inflacja. Wszystkiego wojną nie można tłumaczyć – komentuje Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu Platforma – Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta (są w koalicji z prezydentem i jego radnymi).

Zdaniem radnego Andrzeja Hawranka czeka nas ciężki rok, trudniejszy niż ten co minął: - W Krakowie mamy coraz mniej pieniędzy na inwestycje, ale nie może być inaczej, skoro rząd okrada samorządy na potęgę. Zmiany dotyczące wpływów do gmin z podatków PIT, inne rozliczanie rządowych dotacji powoduje, że samorządy mają znacznie mniej pieniędzy w budżetach. Gdyby nie ograniczanie wpływów do gmin, to w Krakowie budżet na przyszły rok mógłby być o około 2 miliardy wyższy. Tyle straciliśmy na zmianach w systemie podatkowym i zmniejszeniu dotacji na edukację oraz innych dotacji.

Zwracają uwagę na zadłużenie Krakowa

Inaczej na sytuację finansową miasta patrzą przedstawiciele opozycji w Radzie Miasta, którzy zwracają uwagę, że nawet jeżeli z powodu zmian w przepisach podatkowych wpłynie do budżetu mniej pieniędzy, to zostaną w kieszeniach podatników, którzy mogą lepiej sobie poradzić z ich wydawaniem. Radni PiS alarmują też z powodu dużego zadłużenia Krakowa.

- Od dawna przestrzegaliśmy przed nadmiernym zadłużaniem miasta. Teraz za to płacimy. Prezydent zachowywał się tak, jakby wyznawał zasadę „po nas tylko potop”. Zadłużał miasto, a popierali to radni będący z nim w koalicji. Prezydent postępował tak, jakby zakładał, że po wyborach o uregulowanie zobowiązań będzie się martwił jego następca. Kadencja miała się bowiem skończyć jesienią tego roku, ale przesunięto termin wyborów na wiosnę 2024 roku – mówi radny Michał Drewnicki.

W 2023 roku może się jednak okazać, że Jacek Majchrowski ogłosi, iż nadal będzie chciał porządzić Krakowem i pozostać na kolejną kadencję. W niedawnej rozmowie z nami tego nie wykluczył.

Prezydent Jacek Majchrowski przyznał: - Ustawa pozwala mi jeszcze kandydować na jedną kadencję i nie wiem, czy z tej możliwości nie będę chciał skorzystać. Na razie jeden dzień mam taki, że decyzja jest na tak, a drugi na nie. Ostateczną decyzję powinienem podjąć na pół roku przed wyborami.

Oczekiwanie na pieniądze z Unii Europejskiej

Prezydent i radni liczą też na to, że w tym roku sytuacja finansowa i inwestycyjna miasta może się poprawić, jeżeli Polska, a co za tym idzie także Kraków, otrzyma unijne pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Kraków złożył propozycje projektów do KPO na łączną sumę ponad 10 mld zł. Wśród tych zadań znalazły się m.in. budowy: Całorocznego Ośrodka Sportów Zimowych w Małym Płaszowie, linii tramwajowej Cichy Kącik – Azory, Trasy Balickiej (z ul. Armii Krajowej do lotniska w Balicach), Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem", dodatkowego pawilonu dla potrzeb SOR w szpitalu im. Żeromskiego, a także przebudowa obiektów sportowych WKS Wawel.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska