FLESZ - Jak bezpiecznie spędzić sylwestra
Członkowie komisji konserwatorskiej w poniedziałek (14.12) mogli jeszcze przyjrzeć się z bliska czekającym na zamontowanie odnowionym rzeźbom, elementom ołtarza (z różnych jego części - ze skrzydeł bocznych, predelli, sceny głównej). W styczniu 2021 r. odbędzie się ich montaż oraz zostanie uprzątnięty teren prac, po czym bazylika przewiduje uroczyste otwarcie ołtarza po renowacji.
Prace konserwatorskie przy XV-wiecznym zabytku rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku. Odpowiada za nie Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz ASP w Warszawie.
Ekipa pracująca w kościele Mariackim m.in. odnajdywała i przywracała dziełu Wita Stwosza pierwotną kolorystykę. Jako efekt prac zobaczymy na ołtarzu np. inny niż znaliśmy dotąd - ciemniejszy - odcień błękitu stanowiący tło dla rzeźb w szafie głównej. Ten największy w Europie gotycki ołtarz nie tylko odzyskiwał blask. Badacze prześwietlali go, niektóre rzeźby poddawane były tomografii, sprawdzano skład chemiczny poszczególnych warstw malarskich itp. - częścią całego przedsięwzięcia są bowiem kompleksowe badania.
Specjaliści działali na kilku poziomach pracowni zaaranżowanej na tyłach ołtarza. Ale od pewnego momentu również na oczach odwiedzających bazylikę - gdy ruszyły prace na platformie przed ołtarzem, na którą wysunięto ogromne figury głównej sceny ołtarza Wita Stwosza.
Przypomnijmy, że poprzedni rok prac przyniósł wyjątkowe znalezisko: konserwatorzy odkryli datę 1486 wyrytą na głównej rzeźbie całego ołtarza - na boku postaci św. Jakuba, który podtrzymuje zasypiającą Marię. Cyfry tej daty są charakterystyczne dla gotyku. Zostały odsłonięte na pierwotnym złoceniu i gruncie. Datę wyryto na trzy lata przed konsekracją ołtarza. Jak tłumaczyli badacze, mówi ona o tym, że centralna rzeźba ołtarza była już wtedy ukończona i pozłocona.
Kompleksowe badania i konserwacja ołtarza Wita Stwosza to jeden z tzw. projektów kluczowych, realizowanych w ekstraklasie zabytków, który miał zapewnione wieloletnie dofinansowanie ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Poniedziałkowy odbiór prac za 2020 r. zamyka ostatni, IV etap tego projektu kluczowego.
Prace trwające od 2015 roku kosztowały w sumie 13 mln 720 tys. zł, a z tej kwoty 9 mln 606 tys. zł (70 proc.) stanowiło dofinansowanie SKOZK.
Kraków. To tutaj dominikanie urządzą muzeum, w którym pokażą...
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
