Kraków. Hulajnogi, nagabywacze i kluby ze striptizem - Park z problemami

Piotr TymczakZaktualizowano 
Brakuje przepisów, które pomogłyby zrobić porządek z hulajnogami. A istniejące prawo obchodzą właściciele klubów go-go.

Wprowadzenie Parku Kulturowego Stare Miasto miało uporządkować centrum Krakowa, ale nie w pełni się to udało. Na Rynku i okolicznych ulicach ograniczono chaos reklamowy, ale nadal mieszkańcy skarżą się na osoby zaczepiające przechodniów i nagabujące do odwiedzenia lokali i sklepów. Wciąż też działają kluby ze striptizem, które miały zniknąć. Wiosną pojawił się też kolejny wielki problem. W centrum można się natknąć na pozostawione elektryczne hulajnogi, udostępniane na zasadzie wypożyczenia. Są one na chodnikach, placach, alejkach, a nawet na ulicach.

- Hulajnogi pozostawiane są niemal w każdym miejscu, tam, gdzie skończy się opłacony czas jazdy. Wiele osób wyjeżdża nimi na ulice centrum, wjeżdżając przed samochody - mówi Paweł Dżugan, krakowski taksówkarz. - Jeżeli nie rozwiąże się tego problemu, to może się to kiedyś skończyć tragedią - dodaje.

Taksówkarze z centrum zwracają uwagę, że nieraz z hulajnóg korzystają osoby pod wpływem alkoholu, często turyści z Wysp Brytyjskich.

W Krakowie działają dwie firmy, które wypożyczają elektryczne hulajnogi na minuty. Wkrótce ma wejść trzeci operator takich pojazdów, a pojawienie się kolejnych jest zapewne kwestią czasu.

A hulajnogi są zostawiane gdzie popadnie nie tylko na terenie Parku Kulturowego, ale i w innych rejonach Krakowa. Miasto ma z tym problem, bowiem przepisy nie nadążają za rozwojem technologicznym. Elektryczne hulajnogi są problematyczne pod względem prawnym - jest dylemat, czy traktować je jako pieszych czy jako np. skutery elektryczne.

- Tak naprawdę ustawodawca nie zdefiniował hulajnóg jako pojazdy i osoba z nich korzystająca nadal traktowana jest jako pieszy - przyznaje Magdalena Doksa-Tverberg, czasowo zastępująca dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa.

Przypomina, że przepisy dotyczące Parku Kulturowego dotyczące wypożyczania urządzeń transportu osobistego, w tym również hulajnóg, pozwalają na przejazd nimi na tym obszarze tylko w zorganizowanych grupach do 10 osób, pod opieką przewodnika.

W minioną środę krakowscy radni podjęli uchwałę z wnioskiem do prezydenta Krakowa, by w mieście powstał gęsta sieć stacji, gdzie hulajnogi będzie można wypożyczyć, zostawić i naładować.

Przypomnijmy, że park Kulturowy Stare Miasto obejmuje historyczne centrum miasta, wzgórze wawelskie i obowiązuje od 2012 r. Wtedy wprowadzono tam ograniczenia m.in. w zakresie działalności handlowej usługowej, umieszczania nośników reklamowych i informacji wizualnej.

Pod koniec 2017 r. wprowadzono kolejne obostrzenia, zabroniono m.in. nagabywania, rozdawania ulotek promujących kluby go-go, ograniczono uciążliwą, agresywną emisję obrazów, dźwięków i światła do przestrzeni publicznej.

Mieszkańcy nadal jednak skarżą się na to, że w centrum są zaczepiani przez ulotkarzy. W magistracie wyjaśniają, że uchwała o Parku Kulturowym pozwala na rozdawanie na jego terenie ulotek (oprócz tych z treściami erotycznymi), ale nie można nagabywać przechodniów, uporczywie zapraszać do lokalu.

- Jeżeli ktoś czuje się obrażony takim zachowaniem, może to zgłosić straży miejskiej, a później być świadkiem podczas postępowania - tłumaczy Magdalena Doksa-Tverberg.

Nowe przepisy obowiązujące na terenie Parku Kulturowego od wiosny 2018 r. zakazywały też działalności polegającej np. na pokazach striptizu, tańców erotycznych lub świadczeniu usług, powszechnie uznawanych za niemoralne.

Takie kluby nadal jednak działają. Nie są rejestrowane jako działalność typu go-go, tylko jako gastronomiczna albo kulturalna, lub ich połączenie.

- Są przeprowadzane kontrole przez policję, ale trudno udowodnić złamanie prawa - wyjaśnia Magdalena Doksa-Tverberg. Podaje przykład, że teraz ktoś zgłasza restaurację serwującą posiłki, a do tego są w niej „występy kulturalne”, polegające na tańcu kobiet, które nie są do końca rozebrane.

***

Park Kulturowy Nowa Huta. Przede wszystkim ma chronić estetykę krajobrazu Nowej Huty. Dokument obejmuje zasięgiem centrum tej dzielnicy, obszar nad Zalewem Nowohuckim, klasztor Cystersów w Mogile wraz z otoczeniem, rejony szpitala im. Żeromskiego oraz Nowohuckiego Centrum Kultury. Plan dotyczyłby głównie uporządkowania reklam na elewacjach budynków pod względem formy, wielkości i sposobu ich umieszczania. Powstał projekt uchwały o utworzeniu Parku i obecnie jest opiniowany przez wojewódzkie władze konserwatorskie. Później dokument ma być konsultowany z mieszkańcami. Jeżeli nowy Park zostałby uchwalony przez Radę Miasta pod koniec tego roku, to - po okresie przejściowym - zacząłby obowiązywać na przełomie 2020 i 2021 r.

***

Park Kulturowy dla Kazimierza i Stradomia. To przepisy, które mają m.in. regulować wielkość i wygląd reklam, szyldów, witryn sklepów i lokali oraz ogródków kawiarnianych. Park ma też uporządkować ruch meleksów - poprzez uregulowanie ich wyglądu i liczby oraz wyznaczenie tras przejazdu. Jednym z celów Parku jest także ochrona krajobrazu, tak, by nowe obiekty nie zasłaniały widoku na zabytki. Jednym z obszarów, które miałby zostać objęte ochroną jest bulwar wiślany po stronie Kazimierza. Będą mogły pozostać tam barki gastronomiczne , których właściciele maja na to podpisaną umowę z miastem. Nowe przepisy nie pozwalałyby jednak na cumowanie kolejnych barek czy też jednostek z nowymi funkcjami, np. hotele. Dokument nie dopuszczałby też wprowadzania na Kazimierzu kolejek (np. w kształcie smoka) przewożących ludzi. Urząd obecnie przygotowuje przetarg na opracowanie projektu planu ochrony dla Kazimierza i Stradomia. Urzędnicy zapowiadają, że postarają się, by nowy Park powstał w pierwszej połowie 2021 r., o co wnioskowali miejscy radni.

WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci

Źródło: TVN24/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Hulajnogi, nagabywacze i kluby ze striptizem - Park z problemami - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Mieszkanien

Zabronić jazdy rowerów w Starym Mieście, terroryzuja mieszkańców i turystów. Nie mają pojęcia że da w strefie zamieszkania i nie ma tu żadnych ścieżek, jadąc po ulicy są właściwie na chodniku. Nie mają pojęcia o regule prawnej ręki w zakresie ustąpienia pierwszeństwa dla pojazdów.

zgłoś
L
Laweciarz Krakowski

Zabierać hulajnogi na parking depozytowy.Na koszt właściciela pojazdu,przy odbiorze opłata jak za odholowanie auta.Mam lawetę i mogę pomóc w sprzątaniu.

zgłoś
O
Olo

Problem z pozostawionym hulajnogami? Nie ma przepisów? Czyli mogę sobie szafę zostawić na środku ulicy? Przedmiot jak każda hulajnoga w końcu. Hulajnoga blokując ruch na parking, zwrot po zapłacie kary za blokowanie drogi czy chodnika. Niech sobie operator dyscyplinuje klientów

zgłoś
M
Maciejas

MIAŁO NIE BYĆ KLUBÓW GO GO I ICH NIE MA SĄ BARY W KTÓRYCH PANIE TAŃCZĄ !!! TO TAKIE ZAKŁAMANIE PRAWNIKÓW, URZĘDNIKÓW I PANA PREZYDENTA !!! ALBO COŚ SIĘ ZAŁATWIA ALBO NIE !!! NAPISALI TAK PRZEPISY BY JE MOŻNA BYŁO OMINĄĆ !!! POST KOMUNA RZĄDZI KRAKOWEM I TO TYLE NA TYLE!!!

zgłoś
G
Gość

Nie przesadzałbym z tym "wielkim" problemem hulajnóg. Fakt, że bezmyślność użytkowników widać dość jaskrawo ale poruszając się po mieście zauważam tyle samo hulajnóg pozostawionych w sposób bezmyślny, co tych odstawionych tak, by nikomu nie przeszkadzały. Niczym się to nie różni od zaparkowanych rowerów czy samochodów - to nie kwestia środka lokomocji tylko poziomu inteligencji i empatii użytkowników. Tu niestety, kondycja naszego społeczeństwa okazuje się być taka sobie...

Inną sprawą jest konieczność prawnego uregulowania statusu hulajnóg, elektrycznych deskorolek, Segway'ów i innych "obecnie pieszych". Skoro taki pojazd może się poruszać z dość dużą prędkością, lepiej byłoby mu na ścieżce rowerowej choć na pewno nie na jezdni. Tam gdzie ścieżki rowerowej nie ma, powinna być dozwolona jazda po chodniku ale z jasnym pierwszeństwem dla pieszych i koniecznością zachowania ostrożności wobec nich. Przy kolizji, winę powinien ponosić zawsze jadący takim pojazdem elektrycznym - to wymusiłoby ostrożność (bo na kulturę niestety u nas nie zawsze można liczyć).

Na marginesie, ktoś się śmiał, że taksówkarzom przeszkadza każdy, kto porusza się inaczej niż (ich) taksówką. Jak widać nie do końca był to żart.

zgłoś
G
Gość
2019-05-13T07:56:04 02:00, Heh:

Z hulajnogami to mamy taki problem ze zadna powazna globalna firma nie chce u nas uruchomic systemu w Warszeie jest juz 5 operatoroq. Ludzie masowo korzystaja z dobrodziejstw takich firm jak Lime. W Krakowie jest skansen i brak hulajnog. Takie sa fakty. Jeden hulaj ze skawiny jakos tam proboje naprawic ta beznadzieje tego miasta, ktorego juz nikt powaznie nie traktuje.

A jak ma traktowac powaznie z takimi oplatami? Jak porownac do cen rowerow elekrycznych gdzie za kilka dych miesiecznie masz kazdego dnia kilkadziesiat minut jazdy to te hulajnogi wypadaja jak niesmieszny zart. Ponad 30 zl za godzine. Jakbym codziennie chcial nimi pokonywac stare miasto do pracy i z powrotrm to zaplacilbym miesiecznie 1200 zl.

zgłoś
S
SmieszneDylematy

Jakie problemym prawen? Traktowac jak pieszy jak skuter? Co to za bredzenie? Hulajnoga to hulajnoga.

zgłoś
W
WyrzuciTaksowkarzyZParku

Wywalic taksowkarzy z parku kulturowego. Zasmiecaja park kulturowy i stwarzaja zagrozdnie dla pieszych. Akurat hulajnogi to najmniejszy problem. To wolnosc przemieszczania sie po starym miescie. W odroznieniu od taksowkarzy co zasmiecaja Stare Miasto swoimi samochodami.

zgłoś
H
Hjkd

Najpierw zrobcie pozadek z samochodami w parku kulturowym. Bo hulajnogi wystarczy ze bylyby biale lub czarne bez tych elementow czerwonosci i juz nie raza po oczach. Natomiast wyblakle samochody zastawiajace uliczki w parku kulturowym to jest smietnik i zlomowisko

zgłoś
H
Heh

Z hulajnogami to mamy taki problem ze zadna powazna globalna firma nie chce u nas uruchomic systemu w Warszeie jest juz 5 operatoroq. Ludzie masowo korzystaja z dobrodziejstw takich firm jak Lime. W Krakowie jest skansen i brak hulajnog. Takie sa fakty. Jeden hulaj ze skawiny jakos tam proboje naprawic ta beznadzieje tego miasta, ktorego juz nikt powaznie nie traktuje.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3