Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ile kosztują czereśnie i bób? Sprawdzamy ceny warzyw i owoców na krakowskich straganach Hali Targowej i Starym Kleparzu

Karina Czernik
Karina Czernik
Ceny warzyw i owoców na targowiskach w Krakowie
Ceny warzyw i owoców na targowiskach w Krakowie Oskar Nowak
Ile kosztują bób, czereśnie, kapusta biała czy brokuł? Jakie są ceny uwielbianych wiśni, czereśni, malin? Odwiedziliśmy Stary Kleparz i Halę Targową. Przyznać trzeba, że nie jest najtaniej. O ile ceny ziemniaków, ogórków czy młodych buraczków są mniej więcej na podobnym poziomie co rok temu, tak wśród innych warzyw i owoców zauważalna jest aż dwucyfrowa podwyżka cen (średnio za owoce w czerwcu br. trzeba było zapłacić ponad 23 proc. więcej niż rok temu). Sprawdziliśmy, ile kosztują sezonowe warzywa i owoce na lokalnych targowiskach w Krakowie.

Ceny warzyw i owoców 2022. Ile kosztują czereśnie i bób?

Jak wynika z najnowszej analizy, tj. "INDEKSU CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH", autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, owoce znalazły się wśród najbardziej drożejących kategorii ze średnią podwyżką o 23,6 proc. rok do roku.

– Z powodu wojny toczącej się w Ukrainie wytwórcy mają poważne problemy z zatrudnieniem pracowników sezonowych do zbiorów. Jest ich mniej, więc koszty pozyskania owoców rosną. Dotyczy to również rynku warzyw – podkreśla wyjaśnia dr Michał Pronobis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Na początku lipca ceny wielu warzyw w sprzedaży hurtowej są równe stawkom sprzed roku, np. w przypadku młodych buraczków, fasolki szparagowej, ogórków czy młodej pietruszki. Podrożał bób, brokuły, cukinie, kapusta, pieczarki czy młode pory. Pierwsze czereśnie pojawiły się na giełdach już pod koniec kwietnia. Wtedy jednak cena w hurcie powalała - za kilogram owoców trzeba było zapłacić aż 170 zł. Nadmienić trzeba, że były to owoce importowane z Hiszpanii.

My sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za sezonowe warzywa i owoce na lokalnych targowiskach. Zobacz ceny z krakowskich Starego Kleparza i Hali Targowej.

Zdjęcia i ceny w galerii.

Będzie drożej?

Prof. dr hab. Stanisław Flejterski z Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie uważa, że szczyt podwyżek w sklepach wciąż jeszcze mamy przed sobą. Wiele zależeć będzie od polityki pieniężnej NBP i polityki fiskalnej rządu, a także zmian cen towarów importowanych, w tym gazu, ropy naftowej i węgla. Znaczenie będą miały również zachowania samych konsumentów. Obecnie część polskich gospodarstw zaopatruje się w żywność produkowaną na użytek własny na działkach i w przydomowych ogrodach, rezygnując tym samym z zakupów w sklepach.

Według dr. Michała Pronobisa z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku ceny w sklepach powoli zacznie stabilizować gasnący popyt, zarówno wewnętrzny, jak i zagraniczny, wpłyną na to nastroje recesyjne. Jak dalej wskazuje ekspert, rekordowo szybko zaostrzająca się polityka pieniężna powinna prowadzić do ustabilizowania się inflacji na obecnym podwyższonym poziomie.

- Nie należy jednak oczekiwać spadku ogólnego poziomu cen w gospodarce. Procesy dezinflacyjne zostaną prawdopodobnie rozłożone na lata, a osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2,5% nie jest w Polsce możliwie w najbliższym, dającym się prognozować czasie – przekonuje dr Pronobis.

Analiza "INDEKSU CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH", autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych obejmuje wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry. Łącznie przeanalizowano ponad 21 tys. cen, które pochodzą z ofert prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Sprawdzono wyniki 50 najczęściej kupowanych przez Polaków artykułów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska