Kraków. Jest zgoda na kładkę łączącą Dębniki i Zwierzyniec. Ma być w formie wstęgi [WIZUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Dominik Adamczyk D.A. - Projekt Biuro Projektów Dróg, Ulic i Mostów
Zarząd Inwestycji Miejski otrzymał "zielone światło" od władz konserwatorskich zezwalające na budowę kładki pieszo-rowerowej, która ma połączyć Dębniki i Zwierzyniec. Urzędnicy przygotowują więc tę inwestycję.

FLESZ - Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany

- Miejski Konserwator Zabytków zaakceptował drugi, wstęgowy wariant kładki pod warunkiem dostosowania, w miarę możliwości, koncepcji do pozostałych uwag dotyczących m.in. formy przyczółków, aby nie stanowiły rozbudowanych i dominujących struktur. Wszystkie zgłoszone uwagi będzie można wprowadzić na etapie projektu budowlanego - informuje Jan Machowski z ZIM.

Przypomnijmy, że w ramach zadania realizowanego przez ZIM, w czerwcu 2020 r. opracowano koncepcję budowy kładki pieszo-rowerowej Dębniki–Zwierzyniec, zlokalizowanej na przedłużeniu ul. Flisackiej od strony Zwierzyńca oraz w obszarze Parku Dębnickiego od strony Dębnik. Kładka ma na celu połączenie przeciwległych brzegów rzeki Wisły, a tym samym polepszenie komunikacji dla pieszych i rowerzystów pomiędzy dzielnicami Dębniki i Zwierzyniec.

Inwestycja zlokalizowana jest w miejscu o szczególnych walorach zabytkowych i krajobrazowych. Ponadto teren, na którym proponowana jest kładka pieszo-rowerowa, znajduje się w strefie buforowej obszaru historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ramach umowy z wykonawcą powstały więc dwa warianty kładki (podwieszana i wstęgowa) z czego na bazie opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków (MKZ) został wybrany wariant z kładką wstęgową.

W pierwotnej opinii MKZ z maja 2020 r. zostały zawarte uwagi m. in. co do wysokości rzędnych kładki oraz do formy przyczółków na obu brzegach. Ostatecznie z uwagi na stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskich i brak możliwości obniżenia rzędnych kładki, MKZ zaakceptował drugi, wstęgowy wariant obiektu.

- Wybraną kładkę wstęgową cechuje minimalistyczna forma wyrazu zastosowanego ustroju nośnego, która w perspektywie bulwaru tworzy cienką linię. Konstrukcję stanowi prefabrykowany pomost żelbetowy o szerokości 7 m i długości ok 200 m - informuje Jan Machowski.

Przyznaje, że do budowy kładki konieczne jest teraz uzyskane zgód właścicieli działek, na których zlokalizowany będzie ten obiekt oraz wprowadzenie zmian do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Bulwary Wisły”.

- Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie w budżecie miasta na 2021 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa na lata następne stosownych środków finansowych na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie ostatecznej decyzji warunkującej realizacje robót budowlanych oraz w dalszym kroku na realizację. W tym celu Zarząd Inwestycji Miejskich
w obowiązującym terminie złożył w Urzędzie Miasta Krakowa stosowne wnioski - podkreśla Jan Machowski.

- W przypadku ujęcia zadania w budżecie miasta oraz WPF, uzyskanie pozwolenia na budowę zakładane jest w 2023 roku. Koszt budowy samej kładki będzie znany dopiero w momencie opracowania wspomnianego projektu budowlanego, na podstawie którego wykonany zostanie kosztorys inwestorski - dodaje.

Kraków. Nie będzie rewitalizacji łączki w Nowej Hucie. Po pr...

Przypomnijmy, że w październiku 2018 r. radny miejski Rafał Komarewicz z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” zainicjował akcję dotyczącą zbierania podpisów pod petycją w sprawie budowy kładki Dębniki - Zwierzyniec. Zaangażowali się w nią także radni dzielnicowi i wolontariusze - rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w sprawie budowy kładki.

Radny Komarewicz wstępnie proponował, by kładka po stronie Zwierzyńca rozpoczynała się w rejonie hotelu Niebieskiego przy ul. Flisackiej i dochodziła do drugiego brzegu przy ul. Tynieckiej, w rejonie posterunku policji wodnej. Dwa lata temu prognozował, że kładka mogłaby powstać w latach 2021–2023. Koszt jej budowy szacowano wtedy na ok. 50 mln zł.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kminek
14 października, 9:27, poli:

Tam powinien powstać most tramwajowy!

racja. Zgoda.

k
kminek

Ktos tu upadl na glowe. Kasa pusta, nie ma na MPK, nie ma na ogarnięcie szkół i przedszkoli w czasie COVID19, nie ma kasy dla przedsiebiorców a tu prosze: kładeczke walniemy. Na zlosc tym co ją blokowali bo innaczej sie nie da tego zrozumiec ? Gdzie tu sens, gdzie logika ?

G
Gosc

Władze miasta i sam prezydent powinni zaangażować się w tworzenie parków na zakrzowku i libanie, ta są perełki na skalę Europejską, mogły by być w przewodnikach obok Wawelu czy kościoła Mariackiego. Podobnie jest z fortem Benedykt, park przy nim i np muzeum oręża, perełka na skalę Europejską albo i światowa.

p
poli

Tam powinien powstać most tramwajowy!

Dodaj ogłoszenie