Jazda na deskorolce lub rolkach, poza funkcją typowo transportową, może być widowiskowym sportem i sposobem na aktywne spędzanie czasu. Swoje umiejętności można szlifować w tzw. skateparkach. To miejsca, gdzie montowane są specjalne rampy, rynny, skocznie i inne elementy, gdzie można widowiskowo jeździć na rolkach, deskorolce czy małych rowerach, zwanych BMX-ami. W Krakowie niewiele jest takich miejsc. Najbardziej znany skatepark znajduje się w parku Jordana i jest już dosyć wiekopwy. Ale wkrótce może to się zmienić.
Tuż przed wakacjami radni jednomyślnie zdecydowali o stworzeniu programu budowy skateparków w każdej dzielnicy miasta. Uchwałę kierunkową w tej kwestii przygotował Kuba Łoginow, miejski aktywista i wielki fan rolek oraz deskorolki. Nad wdrożeniem programu pracuje teraz Zarząd Zieleni Miejskiej.
- W Krakowie coraz większą popularność zdobywa jazda na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz BMX-ach. Oprócz coraz wyraźniejszej funkcji komunikacyjnej wspomnianych urządzeń (np. dojazdy do pracy lub szkoły), wielu użytkowników chce korzystać z nich rekreacyjnie i wyczynowo oraz ćwiczyć swoje umiejętności w skateparkach, zlokalizowanych możliwie blisko swojego miejsca zamieszkania - tak Kuba Łoginow tłumaczy intencje, jakie mu przyświecały przy tworzeniu uchwały. Udało mu się do swojego pomysłu przekonać radnych wszystkich ugrupowań,dlatego projekt budowy skateparków przeszedł jednomyślnie.
W uchwale wskazano przykładowe lokalizacje, gdzie mogłyby zostac ulokowane nowe skateparki. To teren Nowohuckiego Centrum Kultury, Bulwary Wiślane - okolica Galerii Kazimierz oraz planowanej kładki Kazimierz-Ludwinów, Kampus UJ w Pychowicach, Stare i Nowe Piaski, Kliny Zacisze - okolice przystanku MPK „Pod fortem”, Czyżyny/Dywizjonu 303/Avia, Zalew Nowohucki, Planty, Park im. Jalu Kurka (po jego wykupie przez Miasto), Olsza i okolice -Bulwary Białuchy, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały - Park Kościuszki, Park Wyspiańskiego lub Park Leśny Witkowice.
Nie jest to jednak lista ostateczna. O lokalizacji zdecyduje audyt ZZM, który właśnie trwa. - Następnie wspólnie Miejskim Centrum Dialogu będziemy dążyć do przeprowadzenia konsultacji społecznych w zakresie lokalizacji skateparków - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik, Kierownik zespołu „Kraków w zieleni” w ZZM.
W tym roku będą trwać głównie prace koncepcyjne, związane z lokalizacją przyszłych skateparków. Ważnym elementem mają być konsultacje ze środowiskiem deskorolkowym i rolkarskim, które powinny się odbyć we wrześniu. Obecnie i tak nie ma zabezpieczonych pieniędzy na realizację skateparkowego programu. Co nie znaczy, że nic w tym zakresie się nie dzieje.
- W trakcie urządzania jest największy skatepark w Krakowie w Parku Lotników, jego budowa powinna zostać ukończona jesienią. Aktualnie renowacji i modernizacji poddawany jest skatepark przy Młynówce Królewskiej. W tym roku powstanie projekt, budowa ruszy w przyszłym - zaznacza Katarzyna Przyjemska-Grzesik. Program budowy skateparków w każdej dzielnicy Krakowa ma być zrealizowany do 2023 roku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
Źródło: vivi24
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
