https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jeszcze w tym roku dowiemy się, kto pokieruje Zamkiem na Wawelu i Muzeum Narodowym w Krakowie

Anna Piątkowska
Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski zostali powołani na pięcioletnie kadencje, które upływają w styczniu przyszłego roku
Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski zostali powołani na pięcioletnie kadencje, które upływają w styczniu przyszłego roku fot. Anna Kaczmarz
Trwają konkursy, które mają wyłonić dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie stanowiska piastują Andrzej Betlej na Wawelu i Andrzej Szczerski w MNK. Obaj biorą udział w ogłoszonych przez ministerstwo konkursach.

9 grudnia poznamy nazwisko osoby, która pokieruje Zamkiem Królewskim na Wawelu przez kolejne lata. Pierwszy etap konkursu już się zakończył, do momentu publikacji tekstu, nie udało nam się uzyskać z MKiDN informacji, ilu kandydatów ubiega się o to stanowisko. Jak się dowiedzieliśmy, w konkursie bierze udział obecny dyrektor Wawelu Andrzej Betlej.

- Zamierzam wziąć w nim udział. Mam, przygotowany wspólnie z zespołem, program na kolejne lata, chcemy dokończyć rozpoczęte na Wawelu duże projekty. Jestem gotowy do dalszej pracy - mówił nam w sierpniu, tuż po informacji ogłoszonej przez MKiDN o planowanym konkursie Andrzej Betlej.

Nazwisko nowego dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie poznamy w ostatnich dniach roku, konkurs na to stanowisko kończy się 23 grudnia. Swój udział w konkursie potwierdził również Andrzej Szczerski.

Andrzej Betlej trafił na Wawel po tym jak przeszedł na emeryturę jego wieloletni dyrektor Jan Ostrowski, wcześniej był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na tym stanowisku zastąpił go Andrzej Szczerski, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych.

Obaj zostali powołani na stanowiska na okres pięciu lat, w styczniu przyszłego roku, kończą się więc ich dyrektorskie kontrakty.

Wawel i Muzeum Narodowe z rekordowymi frekwencjami

Prowadzone przez Betleja i Szczerskiego instytucje ubiegły rok kończyły z rekordowymi frekwencjami.

Wawelskie wystawy odwiedziło przeszło 2,5 mln zwiedzających, zaś krakowskie oddziały Muzeum Narodowego odwiedziło ponad 1,4 mln widzów. Obie instytucje zarządzane przez Betleja i Szczerskiego mają na koncie też tzw. muzealne Oscary, czyli Nagrody Sybilli - Wawel m.in. za wystawę "Obraz Złotego Wieku" a rok wcześniej za Nowy Skarbiec Koronny.

MNK .in. w 2022 roku za wystawę "Rytownictwo Joachima Lelewela. Katalog matryc graficznych i rycin Lelewela ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie".

Wyzwaniem, jakie w najbliższych latach stoi przed Muzeum narodowym w Krakowie jest remont i dostosowanie do potrzeb muzealnych dawnego hotelu Cracovia, na remont i modernizację czeka także Gmach Główny.

Wawel, którego hasło przewodnie w ostatnich latach brzmi "Wawel otwarty" udostępnia kolejne przestrzenie na wzgórzu wawelskim, do których dotąd nie zaglądali zwiedzający. Remont przejdzie Zbrojownia, w nowej odsłonie część muzeum, gdzie eksponowane są militaria, zobaczymy jesienią 2025 roku. Wcześniej, w maju przyszłego roku Wawel otworzy nową trasę podziemną. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą dostępne dotąd wyłącznie archeologom relikty średniowiecznych budowli, urządzeń obronnych oraz naturalnej jaskini mieszczących się na Wzgórzu Wawelskim. Nowa trasa będzie przebiegała m.in. nad Smoczą Jamą.

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska