Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Józef Szajna w stulecie urodzin. Wystawa w Galerii Huta Sztuki

AP
Mawiał, że w Nowej Hucie wszystko się zaczęło. Józef Szajna - malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich spektakli, należał do pokolenia artystów naznaczonych wojną, był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz i KL Buchenwald. Choć przyszło mu tworzyć w trudnych czasach, jego twórczość miała w sobie siłę, plastyczną wizję i moc uwodzenia obrazem. W stulecie urodzin artysty Galeria Huta Sztuki (os. Górali 5, Kraków) zaprasza na wystawę „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna”.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Okres, który Józef Szajna spędził w Nowej Hucie, jest jednym z synonimów jego młodości, czasem eksperymentów twórczych. Artystyczny prowokator, wprowadzający do swojej sztuki elementy wręcz surrealistyczne, rozpoczynający od studiów graficznych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jak sam mówił tylnymi drzwiami „wszedł” do teatru, tworząc zaskakujące dla widza rozwiązania. Jego innowacje teatralne spotykały się z uznaniem mieszkańców wielu polskich miast, m.in. Opola, Krakowa, Katowic, Warszawy czy Wrocławia, jego nazwisko było bardzo dobrze znane także poza granicami kraju.

– Galeria Huta Sztuki to dobre miejsce, aby przypomnieć o Józefie Szajnie, światowej sławy artyście. W naszym dawnym Zakładowym Domu Kultury był częstym bywalcem, tu miał dwie wystawy w Galerii Rytm. W zbiorach Ośrodka również nie brakuje jego prac. To dla nas wyróżnienie, że możemy zaprezentować niewielką część jego tak wielkiego dorobku – mówi Barbara Solecka, kuratorka wystawy.

Wystawa „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna", która powstała w stulecie urodzin artysty, została podzielona na trzy części,
a prezentowane prace pochodzą z różnych okresów twórczości artysty.

Pierwsza skupia się na obrazach i instalacjach przestrzennych, drugą tworzą projekty scenografii i kilkadziesiąt fotograficznych zapisów z najważniejszych sztuk teatralnych, natomiast trzecią stanowi przestrzeń multimedialna, gdzie zwiedzający obejrzą archiwalne nagranie ostatniego spotkania Józefa Szajny z publicznością, które odbyło się w 2007 roku w Nowej Hucie, w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.

Wystawie towarzyszyć będzie archiwalny pokaz przedstawienia „Akropolis” w reżyserii Jerzego Grotowskiego ze scenografią Józefa Szajny z 1962 roku, który będzie można zobaczyć 16 października 2022 o godz. 15.00 (wstęp bezpłatny) w Kinie Studyjnym Sfinks, będącym częścią Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Wystawa potrwa od 16 września do 25 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska