Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

Utwory, które złożyły się na wydany równo 200 lat temu zbiór poezji Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", 3 września będą rozbrzmiewać w różnych zakątkach Polski. A wszystko za sprawą Narodowego Czytania, akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę. Do tegorocznej, 11. edycji akcji, został wybrany tom Mickiewicza.
Wydane w 1822 roku w Wilnie, jako część pierwszego tomu „Poezyj”, „Ballady i romanse” wywołały prawdziwa rewolucję w polskiej literaturze, otwierając jej nową epokę. A ballada „Romantyczność” – jeden z wierszy tomu - w której oświeceniowemu racjonalizmowi przeciwstawiony zostaje postulat wiary w poznanie pozaracjonalne i istnienie zjawisk niemożliwych do objęcia przez rozumem, stała się manifestem polskiego romantyzmu.
W tomie znalazły się takie niezapomniane utwory jak: „Świtezianka”, „Powrót taty”, czy „Pani Twardowska”.
3 września o godz. 13:00 wiersze Mickiewicza czytać będą na Plantach, na skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego, nieopodal ławeczki sygnowanej nazwiskiem wieszcza krakowscy artyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury.
Do wspólnego czytania Biblioteka Kraków, organizator wydarzenia, zaprosiła także laureatów konkursu „Czytelnik Roku”. Po zakończeniu czytania, ok. godz. 14.30, uczestnicy Narodowego Czytania udadzą się pod pomnik Mickiewicza, by oddać hołd wieszczowi.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego, publicznego czytania polskich dzieł literackich zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Realizowana w wielu miastach i miejscowościach Polski inicjatywa ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę.
W tym roku w Krakowie „Ballad i romansów” będzie można posłuchać i przeczytać również w ogrodzie Muzeum Archeologicznego. W samo południe wybrane fragmenty tomu czytać będą aktorzy z Teatru Mumerus.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki