FLESZ - Komisja ds. pedofilii zawiadamia prokuraturę. Sprawa dotyczy czterech biskupów
W pałacu trwają jeszcze ostatnie prace, pandemia nieco wydłużyła remont, ale tuż przed imieninami patrona przypadającymi 25 lipca, muzealne przestrzenie mają zostać udostępnione zwiedzającym, a na fasadę budynku powróci św. Krzysztof.
Przeprowadzone podczas remontu badania pozwoliły na odkrycie dawnych detali architektonicznych, pod warstwą tynku odkryto także polichromie, które zostały odnowione przez konserwatorów. W zabytkowych wnętrzach powstało nowoczesne muzeum obejmujące przestrzenie wystawiennicze, biblioteczno-archiwalne, edukacyjne, administracyjne, kawiarnia i sklepik.
Podziemia i pierwsze piętro o powierzchni 1400 m2, to miejsce przeznaczone dla ekspozycji wystawy stałej opowiadającej o dziejach miasta i jego mieszkańcach, na drugim piętrze, na 600 m2 pokazywane będą wystawy czasowe - pierwsza ma się pojawić we wrześniu.
W Krzysztoforach znajdzie się także pięć Miejsc Żywej Pamięci poświęconych niematerialnemu dziedzictwu i pamięci miasta: sala obrad jury konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską, szatnia Lajkonika, sala pamięci legionistów, galeria kantorowska poświęcona grupie krakowskiej i teatrowi Cricot 2 oraz przedproża jako relikt autentycznej architektury pałacu z XIV wieku.
- W lipcu pokażemy budynek jeszcze w wersji sauté, wystawy pojawią się nieco później. Otwarta dla mieszkańców będzie biblioteka zajmująca trzecie i czwarte piętro oraz czytelnia na czwartym piętrze i sala edukacyjna - mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa. - Chcemy oddać jak najwięcej przestrzeni pałacu krakowianom do zwiedzania i spędzania czasu. Udostępnimy mieszkańcom również dziedziniec pałacu, na którym będzie można odpocząć.
Na trzecim i czwartym piętrze, gdzie do tej pory znajdowały się przestrzenie biurowe, po remoncie staną regały biblioteczne. Piętra zostaną połączone szklanym stropem. Poza czytelnią, znajdą się tam także sale konferencyjne przeznaczone zarówno na potrzeby muzeum, jak i z możliwością wynajmu.
Po ponad dwustu latach na fasadzie pałacu ponowie pojawi się figura św. Krzysztofa, patrona budynku, która zgodnie z obiegową ikonografią miała przedstawiać świętego przenoszącego przez rzekę Dzieciątko Jezus. Trwa realizacja projektu Aleksandra Śliwy, który zwyciężył w ogłoszonym przez Muzeum Krakowa konkursie.
Remont pałacu realizowany jest w ramach projektu „Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”, jego koszt to ponad 42 mln zł, z czego blisko 30 mln wynosi dotacja z Unii Europejskiej.
Początki Krzysztoforów sięgają XIV wieku, pierwotnie była to wieża obronna, potem kamienica patrycjuszowska Morsztynów, a w XVII wieku pałac stał się rezydencją Wodzickich, później należała do Jacka Kluszewskiego założyciela stałego teatru w Krakowie.
W 1809 roku przez prawie pół roku miał tu swoją kwaterę książę Józef Poniatowski, tym samym pałac był siedzibą władz wojskowych Księstwa Warszawskiego. W 1846 roku tu zapadła decyzja o wybuchu powstania krakowskiego, najkrótszego z polskich zrywów niepodległościowych. Podczas Wiosny Ludów zbierali się tu konspiratorzy, a w 1914 roku mieściło się największe biuro werbunkowe do Legionów Polskich. W piwnicach tworzył Tadeusz Kantor, Grupa Krakowska.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
