Zapytaliśmy o stanowisko miasta w sprawie lisów w Krakowie:
Zwiększona liczebność lisów oraz ich występowanie na terenach położonych w granicach dużych miast jest zjawiskiem obserwowanym w całej Europie, zachodzącym na skutek procesów tzw. synantropizacji i synurbizacji, czyli utraty lęku przed ludźmi i uzyskaniem nowych, dotychczas niezajętych nisz ekologicznych, jakie oferuje środowisko miejskie.
Do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK wpływają nieliczne zgłoszenia informujące o obecności lisów. Z uwagi na fakt, iż lisy są coraz częściej spotykane na terenach zurbanizowanych, ich odłowienie i przeniesienie w inny rejon miasta nie przyniesie pożądanego skutku, ponieważ przy takiej liczbie populacji pojawią się nowe osobniki.
Zarząd Zieleni Miejskiej jako zarządca terenów zieleni, na których pojawia się zwierzyna łowna współpracuje z innymi jednostkami np. przy uzgadnianiu lokalizacji tablic ostrzegawczych czy znaków drogowych. Do Zarządu Zieleni Miejskiej zgłoszenia odnośnie pojawiania się lisów nie trafiają.
ZZM prowadzi obserwacje, ale z punktu widzenia utrzymania zieleni obecność tego drapieżnika jest pozytywna. Lisy polują na gryzonie, które w wielu miejscach Krakowa powodują szkody. Gryzonie, szczególnie nornice są głównymi nosicielami kleszczy, a choroby odkleszczowe są znacznie bardziej powszechne wśród ludzi od wścieklizny. Również na Plantach Krakowskich występują gryzonie i prowadzi się tam deratyzację.
Wydział Kształtowania Środowiska UMK dodaje, że liczebność lisów zależy też od kół łowieckich i ich planów łowieckich. Jednakże lisy są naturalnym składnikiem naszej fauny i nie mogą być całkowicie wyeliminowane ze środowiska.
W przypadku spotkania lisów lub wzmożonego ich występowania, należy stosować się do następujących zasad:
- nie zbliżać się do zwierząt, nie drażnić ich; spokojnie oddalić się z miejsca spotkania;
- nie dokarmiać lisów;
- odpadki organiczne (np. odpadki spożywcze) wyrzucać i wywozić wyłącznie do miejsc do tego przeznaczonych, zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
- zabezpieczać pojemniki na śmieci, a w razie konieczności opróżniać je częściej;
- stosować pojemniki z przykryciem – uniemożliwiające wyciąganie odpadów przez zwierzęta;
- zachować dbałość o porządek i czystość terenu – zwłaszcza w odniesieniu do śmieci mogących stanowić bazę żerową dla zwierząt.
Incydenty związane z dziką zwierzyną zwłaszcza chorą, ranną, uwięzioną bądź stwarzającą bezpośrednie zagrożenie mieszkańcy powinni zgłaszać do Straży Miejskiej (nr alarmowy: 986) bezzwłocznie, w czasie ich trwania lub bezpośrednio po ich wystąpieniu. Umożliwi to szybkie poinformowanie Polskiego Związku Łowieckiego lub pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych oraz odpowiednią ocenę sytuacji i w uzasadnionych przypadkach przeprowadzenie interwencji w terenie.
Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?