Czytaj także: Gang zajmujący się pornografią dziecięcą rozbity [ZDJĘCIA, VIDEO]
Wygrał Salzburg, ale Kraków został wyróżniony za "podejmowanie wysiłków mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej w bardzo trudnym otoczeniu, charakteryzującym się niedostępną infrastrukturą, oraz za szczególną uwagę przywiązywaną do udostępniania zabytków".
We wniosku aplikacyjnym do rankingu zgłoszonym przez nasze miasto urzędnicy pochwalili się następującymi osiągnięciami:
- dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych
- likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej
- zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis "Bez barier", język migowy w Urzędzie Miasta). Warto wspomnieć, że w krakowskim magistracie pracuje 36 urzędników, którzy zostali przeszkoleni i ukończyli kurs języka migowego IV stopnia i na co dzień obsługują mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.
- nasze miasto zrealizowało również projekt unijny Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty, który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego "Samorząd równych szans 2011" oraz "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Głównym celem projektu jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.
Zwycięzcą tegorocznej edycji Access City Award został Salzburg, który przez najbliższy rok będzie nosić miano miasta najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym. Pozostali finaliści konkursu to Marburg (Niemcy) i Santander (Hiszpania).
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
