https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków miastem przyjaznym niepełnosprawnym

Piotr Rąpalski
archiwum Polskapresse
Kraków znalazł się w ścisłym finale Access City Award, czyli organizowanego przez Komisję Europejską rankingu miast, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym.

Czytaj także: Gang zajmujący się pornografią dziecięcą rozbity [ZDJĘCIA, VIDEO]

Wygrał Salzburg, ale Kraków został wyróżniony za "podejmowanie wysiłków mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej w bardzo trudnym otoczeniu, charakteryzującym się niedostępną infrastrukturą, oraz za szczególną uwagę przywiązywaną do udostępniania zabytków".

We wniosku aplikacyjnym do rankingu zgłoszonym przez nasze miasto urzędnicy pochwalili się następującymi osiągnięciami:

- dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych

- likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej

- zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis "Bez barier", język migowy w Urzędzie Miasta). Warto wspomnieć, że w krakowskim magistracie pracuje 36 urzędników, którzy zostali przeszkoleni i ukończyli kurs języka migowego IV stopnia i na co dzień obsługują mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.

- nasze miasto zrealizowało również projekt unijny Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty, który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego "Samorząd równych szans 2011" oraz "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Głównym celem projektu jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Access City Award został Salzburg, który przez najbliższy rok będzie nosić miano miasta najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym. Pozostali finaliści konkursu to Marburg (Niemcy) i Santander (Hiszpania).

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dr.No
Przepraszam, proszę nie uznać tego za spam, ale ten zachwyt miejskich urzędników zbiegł się z moim wczorajszym wpisem.
Musiałem niedawno skorzystać z takiego przejścia pod torami tramwajowymi na Zakopiańskiej koło ZUS-u, na wysokości ul. Faustyny i światowego centrum uzdrawiania i miłowania. Zastanawiam się, jak z tego przejścia ma skorzystać osoba na wózku, która wraca do tramwaju np. z ZUS-u? Dlaczego nie zrobiono przejścia przez tory, jak w wielu miejscach, gdzie są najzwyklejsze przejścia przez torowiska, za to skutecznie uniemożliwiono pokonanie tych kilku metrów zasiekami ze stalowych barier? Przy czym, przejście zrobiono tak oszczędnie, że schody są strome jak drabina. Niech mi nikt nie mówi, że Kraków jest przyjazny dla niepełnosprawnych i niech mi nikt nie mówi, że w UMK ktoś posiada zdolności myślenia. Jeżeli będziecie w tamtej okolicy, zachęcam do "zwiedzenia" tego cudu architektury i myśli gminnej, przyjaznej niepełnosprawnym.
a
anita
proponuje "wyróznic" biurowce przy Armii Krajowej.
Oczywiscie wyróznic w sensie negatywnym. Jak to mozliwe, ze zeby dostac sie do nich trzeba pokonac kilkanascie stromych schodów??
Przykro, ze nikt nie pomyslal o pochylni...
A
Ala
Życie niepełnosprawnych jest trudne i wyboiste pełne dziur jak na zdjęciu powyżej.
h
henryk
Nie zgadzam się z opinią iż Kraków jest miastem , które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym.Opinię taką odniosłem chcąc wykupić w Biurze Obsługi Strefy Parkowania abonament dla osoby niepełnosprawnej z pierwszą grupą inwalidztwa nie zdolną do samodzielnej egzystencji .Okazało się iż mimo posiadania od kilkunastu lat uprawnień nabywania wymienionego abonamentu, w tym roku nie ma takiej możliwości .Tłumaczono iż to Rada Miasta Krakowa pozbawiła mnie tego uprawnienia swoją ustawą .W Biurze tym spotkałem kilka osób inwalidów w analogicznej sytuacji zdenerwowanych i sfrustrowanych .Czy to się nazywa ułatwianie życia inwalidom ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska