https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto nie porozumiało się z operatorami hulajnóg. Zapowiada "radykalne rozwiązanie" problemu porzucanych pojazdów

Ewa Wacławowicz
Użytkownicy hulajnóg porzucają je we wszystkich możliwych miejscach
Użytkownicy hulajnóg porzucają je we wszystkich możliwych miejscach Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Po Krakowie codziennie porusza się kilka tysięcy hulajnóg. Nie ma dnia, by pojazdy nie zalegały na chodnikach, poza wyznaczonymi miejscami. Tylko w piątek, 5 maja, z terenu miasta uprzątnięto ich 82. Uregulowania tej kwestii chcą władze miasta, które spotkały się w poniedziałek z operatorami urządzeń. - Jeśli operatorzy hulajnóg nie zaczną przestrzegać zasad, to zastosujemy radykalne rozwiązania - zapowiada wiceprezydent Andrzej Kulig.

– Spotkanie nie przyniosło przełomu, ale pokazało pozycje obu stron, które są od siebie odległe. Operatorzy wychodzą z założenia, że robią wszystko co mogą, a najlepszym remedium byłoby stworzenie większej liczby miejsc parkingowych. Co ciekawe, w tym zakresie nie są zgodni, bo niektórzy przekonują, że należałoby ilość tych miejsc ograniczyć – stwierdził Andrzej Kulig

Z szacunków UMK wynika, że po Krakowie codziennie porusza się kilka tysięcy hulajnóg. Nie ma dnia, by miejskie służby nie otrzymywały zgłoszeń i interwencji ws. problemu zalegających na chodnikach, poza wyznaczonymi miejscami pojazdów. W piątek, 5 maja, po interwencji zastępcy prezydenta Andrzeja Kuliga, strażnicy miejscy odholowali 82 urządzenia, m.in. z ul. Basztowej, Wielopola i Pawiej. "W niektórych lokalizacjach nie było podstaw prawnych do odholowania, dlatego zgłoszono przedstawicielom firm, by zrobili z nimi porządek we własnym zakresie (303 sztuki)" - informują urzędnicy.

Warto zaznaczyć, że od 2020 r. obowiązuje porozumienie operatorów hulajnóg z Zarządem Transportu Publicznego, które zakłada m.in. nałożenie blokady ograniczającej prędkość pojazdu w centrum Krakowa. Operatorzy zobowiązali się, że wypożyczane pojazdy będą poruszać się z prędkością do 18 km/h m.in. na obszarze Plant, Młynówki Królewskiej, parku Krakowskiego, parku Jordana, Lasku Wolskiego, parku Lotników Polskich czy Bulwarów Wiślanych.

Kolejnym punktem porozumienia było również określenie strefy wyłączonego parkowania. Według tego punktu, użytkownicy hulajnóg nie mogą ich zostawić m.in. na obszarze Starego Miasta (w obrębie pierwszej obwodnicy) czy fragmencie Bulwarów Wiślanych, a pozostawione niewłaściwie hulajnogi będą sukcesywnie porządkowane z ulic przez operatorów.

Czas pokazał, że do ostatniego punktu operatorzy mają stosunek mocno lekceważący, dlatego władze miasta zapowiedziały podjęcie "radykalnych środków".

– Jesteśmy gotowi do pokazania gorszej strony miasta – represyjnej. Od kwietnia z przestrzeni publicznej usunęliśmy 300 hulajnóg i jesteśmy gotowi na koszt operatorów zintensyfikować tę działalność – zapowiedział wiceprezydent.

Jak mogliśmy usłyszeć, operatorzy zmuszeni by byli płacić nie tylko za usunięcie pojazdów z przestrzeni publicznej i ich transport, ale też magazynowanie. Drugie rozwiązanie problemu przedstawione przez wiceprezydenta to dialog i porozumienie, na które operatorzy przystali.

"Posiadamy analizy, że obszar Starego Miasta jest przeciążony hulajnogami. Na początku przyszłego tygodnia odbędzie się robocze spotkanie, na którym wypracowane zostaną rozwiązania do natychmiastowego wdrożenia. Jeśli rozwiązanie się nie sprawdzi, będziemy zmuszeni zastosować bardziej drastyczne środki, o których będę informował" - napisał po spotkaniu w mediach społecznościowych wiceprezydent.

Wpływ AI na rynek pracy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryk
9 maja, 6:50, Krakus:

Wywalić to cholerstwo z miasta . Jest to drogie, nie ekologiczne i powoduje zagrożenie dla pieszych. Jeżeli w Paryżu się udało to powinno się udać też w Krakowie. Jeżeli władze miasta nie są pewni czy mieszkańcy tego chcą to na wzór Paryża należy urządzić referendum razem z kolejnymi wyborami i zapytać mieszkańców.

W Paryżu w Paryżu ile rzeczy się udało a w krakowie nic. Paryż to nie Krakow

k
krak
Problem jest prosty do rozwiązania :

1. Hulajnoga ma być zostawiona w miejscu wynajętym przez operatora - jeżeli nie to opłata karna dla korzystającego za odprowadzenie na miejsce np. 10 zł ( na pewno znaleźli by się chętni za odprowadzenie na miejsce za 10 zł )

2. Operator wynajmuje miejsce i płaci za to jak każdy przedsiębiorca w Krakowie - i tam mają być zwracane hulajnogi
K
Krakus
Wywalić to cholerstwo z miasta . Jest to drogie, nie ekologiczne i powoduje zagrożenie dla pieszych. Jeżeli w Paryżu się udało to powinno się udać też w Krakowie. Jeżeli władze miasta nie są pewni czy mieszkańcy tego chcą to na wzór Paryża należy urządzić referendum razem z kolejnymi wyborami i zapytać mieszkańców.
M
Maciek
Człowiek normalnie boi się iść po ulicy tylu idiotów na hulajnogach jeździ najgorzej jest na plantach.Jestem za tym żeby wzorem Paryża zlikwidować wszystkie hulajnogi
D
Działaj!
8 maja, 21:37, Piotr:

Od kilku lat korzystam z hulajnogi jako alternatywa dla samochodu oraz komunikacji miejskiej. Mam podpiętą kartę kredytową pod konto żeby jeździć, nie prościej zmusić firmy do karania finansowo klientów łamiących regulamin ?!

A to weź i zmuś je, skoro wiesz jak.

P
Piotr
Od kilku lat korzystam z hulajnogi jako alternatywa dla samochodu oraz komunikacji miejskiej. Mam podpiętą kartę kredytową pod konto żeby jeździć, nie prościej zmusić firmy do karania finansowo klientów łamiących regulamin ?!
P
Precz z hulajnogami!
A PO CO w ogóle wpuszczono ten hulajnogowy patobniznes do miasta? To naprawdę tak niby trudno było przewidzieć, co się będzie działo? Ja jakoś już wtedy — na samym początku — czytałem m.in. co się dzieje w Chinach z powodu porzucanych byle jak rowerów z wypożyczalni. Zatem dość było poczytać o doświadczeniach innych — bo taniej się uczyć na cudzych błędach, niż na własnych.
R
Rob
Te pojazdy stwarzają zagrożenie łamiąc wszelkie przepisy, nadmierna prędkość, jazda dwuosobowa, jazda po chodnikach, jezdni, wszędzie, porzucanie gdziekolwiek.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska