- Młynówka Królewska pełni rolę miejsca codziennych spacerów i rekreacji dla sporego obszaru kilku dzielnic (od Mydlnik aż do Centrum - do al. Słowackiego) stanowiąc tym samym najdłuższy park w Polsce, a także jedyny bliski obszar zieleni urządzonej, z którego korzysta wielu mieszkańców Krakowa. Ze względu na swój linearny charakter, ciąg Młynówki Królewskiej był także jedną z pierwszych w Krakowie arterii umożliwiających przemieszczanie się rowerem na dłuższe dystanse bez kolizji z ruchem samochodowym - wyjaśnia radna miejska Iwona Chamielec (klub radnych KO).
Pędzący rowerzyści to problem dla pieszych
Radna wyjaśnia, że ruch rowerowy na wielu odcinkach parku nie jest odseparowany od ciągu pieszego.
- Ścieżka rowerowa i trakt pieszy często się przeplatają, a na wielu odcinkach występuje wspólny ciąg pieszo-rowerowy. I szczególnie w tych miejscach dotkliwie odczuwamy problem nadmiernej prędkości i niebezpiecznej jazdy "tranzytowych" rowerzystów. Nasilił się on szczególnie w ostatnich latach, kiedy na popularności zyskały rowery elektryczne - podkreśla Chamielec i tłumaczy, że są to ciężkie pojazdy, które szybko osiągają dużą prędkość, przez co stając się niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Krakowska radna proponuje
Iwona Chamielec wskazuje, że trzeba podjąć konkretne działania w tej sprawie. Wśród propozycji wskazuje chociażby na konieczność wprowadzenia strefy zamieszkania, w której piesi mają bezdyskusyjne pierwszeństwo i obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h, a także potrzebę poprawy oświetlenia.
Radna proponuje też by zakazać jazdy elektrycznych rowerów i hulajnóg lub zamontować progi zwalniające dla rowerów.
Zdaniem Iwony Chamielec należy też wprowadzić znaki ostrzegawcze "uwaga pies" lub inne ostrzeżenia mające na celu zwrócenie uwagi na konieczność zachowania szczególnej ostrożności.
- Ważne! Muszą być widoczne także po zmroku - zaznacza.
Tego nie można zrobić
- Park Młynówka Królewska, oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnych stanowi także jeden z elementów sieci tras rowerowych Krakowa. Powinien on zatem pozostać w pełni dostępny dla ruchu rowerowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na wspólnej drodze dla pieszych i rowerzystów rowerzyści są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym - wskazuje wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.
Zapewnia też, że w okresie wiosennym zostanie odnowione oznakowanie poziome i uzupełnione w miejscu, gdzie go brakuje.
- Wprowadzenie innego oznakowania nie jest celowe - zaznacza Kracik i dodaje, że przypadki naruszania przepisów przez rowerzystów należy zgłaszać odpowiednim służbom.
Progów zwalniających nie będzie
- Montaż progów zwalniających na ciągu pieszo-rowerowym nie jest rozwiązaniem właściwym. Progi na części dla rowerów byłyby omijane przez rowerzystów przez objazd częścią dla pieszych, a próg na części dla pieszych stanowiłby barierę architektoniczną, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu lub osób niedowidzących - wylicza zastępca prezydenta Krakowa.
Na oświetlenie brak pieniędzy
- Ze względu na brak stosownej dokumentacji oraz zabezpieczonych środków zadania związane z oświetleniem Parku Młynówka Królewska aktualnie nie są planowane i realizowane - tłumaczy Kracik i przypomina, że w ramach budżetu obywatelskiego w minionym roku została zakończona realizacja wyniesionego przejścia dla pieszych oraz przejazdu dla rowerów przez ul. Na Błonie w ciągu Młynówki Królewskiej wraz z oświetleniem dedykowanym.
Jak też dodaje, reszta propozycji, które przedstawiła radna, będzie poddana analizie.
To najdłuższy park w Polsce
Młynówka Królewska jest najdłuższym parkiem w Polsce. Spacerując wzdłuż sztucznego koryta rzeki Rudawy możemy płynnie przedostać się z Dzielnicy V Krowodrza do Dzielnicy VI Bronowice i odwrotnie. Podczas 8 km spaceru spotkamy na swojej drodze kilka placów zabaw (m.in. przy ulicach: Jabłonowska, Wesele, między Racławicką a Zbrojów oraz przy Al. Grottgera), siłownie, kącik czytelniczy czy wybieg dla czworonożnych pupili.
- Szczególnym miejscem na trasie Młynówki z całą pewnością jest plac zabaw, na którym znajduje się statek nawiązujący do roli jaką niegdyś pełnił ten ziemny akwedukt. W sąsiedztwie meandrującej ścieżki znajdziemy wiele ławek. Z kolei świadomość, że spora część parku przebiega w miejscu dawnego koryta rzeki Rudawy, doprowadzającej wodę aż do Kościoła Dominikanów, sprawia, że spacerując po meandrujących alejkach możemy poczuć się jakbyśmy płynęli po wodzie - zaznacza Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Młynówka jest przystosowana zarówno dla pieszych jak i dla rowerzystów oraz rolkarzy.
